FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Millet de evet dedi

Mersin’de hastane açılışında vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 yıldır milletin bedel ödediğini söyledi. Türkiye’yi 2023 yılına kadar en müreffeh ülkeler arasına sokmakta kararlı olduklarını belirten Erdoğan, alandakilere ‘Kararlı mıyız’ diye sordu. Evet sesleri üzerine “Meclis evet dedi millet de evet diyor” dedi.

Millet de evet dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde, anayasa değişikliği halkoylamasına ilişkin Meclis’den sonra milletin de evet diyeceğini belirtti. Erdoğan, özetle şunları söyledi: Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekiyor dediğim bir projeden bahsediyorum. Belediye başkanlığım döneminde dünyayı dolaşırken edindiğim bir düşünceydi bu. Şimdi Mersin’de bunu gerçekleştirmenin memnuniyetindeyiz. Yozgat’ta ilk şehir hastanemiz fiilen hizmete girmişti, resmi açılışı da gerçekleştireceğiz.

BUNLARIN ZİHNİYETİ KİRLİ

Şehir hastanemizin açılışını yaptığımız ilk yer Mersin oluyor. Isparta’da da açılışı yapacağız. Ülkemize hayırlı olsun. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz. Şimdi Adana, Kayseri, Ankara, Manisa şehir hastaneleri de bunları izleyecek. Tek bir kampüs içinde vatandaşımızın sağlık sorunları çözülecek. Ana muhalefetin başındaki zatın, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun başında olduğu zamanı hatırlıyorum, ne banyo, ne tuvalet, bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. Şimdi hastane mi görmek istiyorsun, gel Mersin’e.

OBAMA BİLE BAŞARAMADI

Birileri bu atılan adımların farkında olmayabilir. Olmasın, biz görevimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edecğiz. ABD’de eski Başkan Obama, bizdeki sistemin çok küçüğünü hayata geçirmeye çalıştı ama başaramadı. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görmek isteyenler hastaneleri gidip görsünler.

NİSANDA SANDIK GELİYOR

Şimdi hedef Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak. En müreffeh ülkeler arasına sokma hedefimize 2023 yılına ulaşana kadar kararlıyız. Kararlı mıyız? (Alandan evet sesleri yükselince) E siz evet demişsiniz zaten. Parlamento evet dedi, millet de maşallah evet diyor. Nisan ayında sandık geliyor. Sandık geldiğinde evete hazır mıyız? Mersin geçen seçimlerde olduğu gibi sandıkları patlatmaya hazır mı?

Pensilvanya ile Kandil birleşti

2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlatan Erdoğan, “Meclis’in iradesine karşı, dönemin cumhurbaşkanını ve yargısını arkalarına alarak, bir ‘367’ garabeti ortaya sürenlerin kimler olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ülkenin meşru hükümetini devirmek için gayret sarf edenleri biliyorsunuz değil mi? Şimdi onlar yine iş başında… Ama başaramayacaklar. Çünkü karşılarında kim var? Millet var, millet. Bu millet buna fırsat vermeyecek. 17-25 Aralık’ta netice alamadılar. Bölücü terör örgütünü sahaya sürdüler. Pensilvanya ile Kandil birleşti. Ülkeyi ateşe ve kana boğmaya çalıştılar. Bu süreçte milletimiz duruma el koydu. Tanklarla toplarla saldırdılar” dedi.

200 yıldır bedel ödüyoruz

Erdoğan, “Son 200 yılımız çalkantılarla arayışlarla geçti. Bedel ödeyen hep millet oldu. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda bedel ödedik, Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki emekleme döneminde bedel ödedik, darbeler, muhtıralar, vesayet yönetimleri sebebiyle bedel ödedik. Siyasi, ekonomik krizlerle, toplumsal çalkantılar yüzünden bedel ödedik. Bu şekilde bedel ödeye ödeye bir gerçeği gördük, milletin söz sahibi olduğu dönemlerde zaferlerin sevincini yaşarken, milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana uğradık. Son 60-70 yılda bu hakikatı tüm çıplaklığıyla görebiliriz. Menderes ve arkadaşlarının ülkemizi getirdiği yere bakın bir de darbe sonrası döneme bakın” dedi.

Yeni Türkiye’nin yeni hastaneleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayalim” dediği şehir hastanelerinden Mersin Şehir Hastanesi açıldı. Bin 300 yataklı ve modern tıbbın donanımına sahip hastanede günlük 12 bin hastaya hizmet verilecek. İhtiyacı olan elektrik enerjisinin yüzde 25’ine kadarını kendisi karşılayabilen Trijen sistemine sahip hastane hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Yeni Türkiye’nin hastaneleri hep böyle olacak. 2020 yılına kadar hastanelerimizdeki odalarımızı tek, çok kalabalık dönemlerde belki iki yataklı odalar şeklinde dönüştürmüş olacağız” dedi. Akdağ, “Birinci derecede Mersin’e hizmet verecek. Ancak Mersin’in etrafındaki illerden, ilçelerden hizmet almak için gelecekler olacaktır. Adana’ya da buna benzer olacak şekilde bin 500 yataklısını yapacağız” diye konuştu. Akdağ, hastanenin kapalı alanının 374 bin metrekare olduğunu söyledi. Bin 300 yatak kapasiteli hastanede 51 ameliyathane, 210 yoğun bakım ünitesi bulunuyor.

‘Ne güzel hastane yapmışsın’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve bazı bakanlan törenin ardından hastanede yatan hastaları ziyaret etti. Geçmiş olsun dileğinde bulunarak hastalarla şakalaşan Erdoğan, elini öpmek isteyen kadın hastaya izin vermedi. Erdoğan, “Yok, sana el öpmek yakışmaz, senin elini öperim” diyerek, kadının elini öptü. Hasta kadın, “Allah ömürler versin sana. Ne güzel hastane yaptırmışsın. Dünyalar durdukça dur” diye Erdoğan’a dua etti.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.