FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Mehmet Şimşek’ten Alzheimer tablosu

Ressam Tülin Kanun’un alzheimer hastalığının artışı ve bu rahatsızlıkla ilgili bilinçlendirmeyi ve bilgilendirmeyi artırmak amacıyla yaptığı “Bir Resim Yap” projesi kapsamında iş ve cemiyet hayatının ünlü isimleri ilk defa tablo yaptı.

Mehmet Şimşek’ten Alzheimer tablosu

Alzheimer hastalığının artışı ve bu rahatsızlıkla ilgili bilinçlendirmeyi ve bilgilendirmeyi artırmak amacıyla daha önce hiçbir şekilde bir tuval üzerinde resim yapmamış iş, sanat ve cemiyet hayatından önde gelen isimler ‘Bi.Re.Y’ Bir Resim Yap projesi kapsamında eline fırça aldı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, AB Uzmanı Can Baydarol, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Lili Garih, Demet Sabancı Çetindoğan, Suzan Şen, Beyazıt Öztürk, Wilma Elles, Tülay Özmen, Tanju Babacan, Nursel Ergin, Nihat Odabaşı, Zahide Yetiş, Ayşegül Aldinç’in de aralarında bulunduğu isimler bu proje için 1 gün 2 saatlerini ayırarak içlerindeki sanatçı ruhunu ortaya çıkarıp barış, savaş ve Alzheimer konulu resimler yaptı.

Çizilen tablolar 8 Şubat Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda gerçekleşecek özel gecede satılarak geliri Alzheimer Derneği’ne bağışlanacak.

Angelina Jolie Kamboçya Katliamı’nı anlatıyor

Angelina Jolie, bir Netflix projesi olan “First They Killed My Father”ı çekiyor. Jolie, filmin temelini insan hakları aktivisti ve bizzat yakın arkadaşı olan Loung Ung’un öyküsünden alıyor. Film sadece onun hikayesi değil bir ülkenin de hikayesi.1970’lerde Kızıl Kmerler diye adlandırılan ve kendilerini komünist diye tanıtan, silahlı bir rejim Kamboçya’da tam 2 milyon insanın ölümüne neden oldu. Bu katliamın en büyük nedeni de insanları devletin kurduğu çiftliklerde zorla çalıştırmak istemeleriydi. Pol Pot önderliğindeki bu katliamcı rejim kent yaşamını bile yozlaştırdığı gerekçesiyle yasaklamıştı. Rejimin katlettiği insanların arasında Loung Ung’un babası da bulunuyordu. Filmin adı da buradan geliyor. Jolie de bu konuyuşöyle ifade ediyor: “Long’un hikayesinin kalbi, bir çocuğun gözlerinden görülen bir savaş, aynı zamanda bir ülkenin hikayesi.”Projenin gerçekçi bir yanı da, bir çok oyuncunun katliamdan kurtulan insanlar olması. Videoda da onlar için bu kanlı hikayeyi anlatmak oldukça güç görünüyor. Yapımcı Rithy Panh ise bunun anlatılması gereken, kendimizi yeniden yaratacak ve ne olursa olsun devam etmemizi gerektiren bir hikaye olduğunun altını çiziyor.Filmin bu yıl içerisinde gösterime girmesi bekleniyor.2. Dünya Savaşı’ndan beter Türk yönetmene Hollywood’dan teklif

Mahmut Tuncer’e telif davası

İzmir’de avukatı aracılığıyla mahkemeye başvuran bir kişi, şarkıcı Mahmut Tuncer’in 2013 yılında çıkardığı albümdeki “Ankara” isimli eserin müziğinin kendisine ait olduğunu iddia ederek davacı oldu. İzmir’de müzisyenlik yapan Bilgin Çetin, avukatı aracılığıyla İzmir Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde, “Cincon” isimli eserinin melodisinin şarkıcı Mahmut Tuncer tarafından kendisine hiçbir telif ücreti ödenmeksizin izinsiz olarak kullanıldığını ileri sürdü. Avukat Eren Evren mahkemeye sunduğu dilekçede, müvekkiline ait eserin notalarının noterde çok önceden tescilli olduğunu, esere ait video klibin video paylaşım sitesi Youtube’da paylaşıldığını, Mahmut Tuncer’in 2013 adlı albümünde yer alan Ankara isimli parçada aynı melodiyi kullandığını ve müvekkilinin ismini göstermeden yayınladığını iddia etti. Mahkemenin tayin ettiği bilirkişi İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı Gökçe Okşan Eriş tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde, maddi olguların tespit edildiğine ve 9 Mayıs 2016 tarihinde mahkemenin verdiği ara kararda raporun delil olarak kabul edildiği belirtildi. Raporda yer alan ifadelere göre, “Tespit isteyene ait ‘Cincon’ adlı parça karşı tarafın Mahmut Tuncer 2013 adlı albümündeki ‘Ankara’ adlı parçası ile karşılaştırıldığında, ton, altyapı ve sözlerinin farklı olmasına karşın ana melodinin aynı olduğu ve her iki parçanın eser niteliği taşıdığı” görüş ve kanaatine varıldığı kaydedildi. Raporda, iki eserin karşılaştırılarak dinlenildiği, aynı ölçülerde ara nağme ve melodilerin kullanıldığı, ana melodinin aynı olduğunun tespit edildiğine yer verildi. Video paylaşım sitesinde “Bilgin Çetin-Cincon” adlı parçanın 27 Şubat 2011 tarihinde, “Mahmut Tuncer 2013-Ankara” adlı parçanın 25 Şubat 2014’de yayınlandığını ve her iki parçanın da halen yayınlanmaya devam ettiği belirtildi.”5 yıla kadar hapis cezası talep ettik”Bilgin Çetin’in avukatı Eren Evren, İzmir Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesince atanan bilirkişi tarafından müvekkile ait “Cincon” isimli eser ile Mahmut Tuncer’e ait “Ankara” isimli eserin ana melodi olarak aynı olduğunun tespit edildiğini belirtti.Bilirkişi raporundan sonra sanatçı Mahmut Tuncer’e arabuluculuk teklif ettiklerini ancak bunun kabul edilmediğini savunan Evren, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığımız suç duyurusunda, Mahmut Tuncer ve albümün dağıtıcısı Özdemir Plak yetkilisinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ettik.” dedi. “Bir günlük sanatçı değiliz”Sanatçı Mahmut Tuncer ise suçlamalara ilişkin ifade vereceğini dile getirerek, “Bütün Ankara parçaları birbirine benziyor. Ufak bir bölümü, nakarat bölümü benziyor. Biz birinin şarkısını kullanırsak, kişinin ismini yazıyoruz. 1 günlük sanatçı değiliz. Kimin haklı kimin haksız olduğuna mahkeme karar verecek.” diye konuştu.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.