Firmandex

Leonard Cohen kimdir? Biyografisi

82 yaşında hayatını kaybeden Leonard Cohen kimdir? İşte usta sanatçının Leonard Cohen biyografisi ve hayatı

Leonard Cohen kimdir? Biyografisi

Leonard Norman Cohen kimdir?

21 Eylül 1934 senesinde dünyaya gelen Leonard Cohen Kanadalıdır. Yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen olan Cohen ilk şiir kitabını Montreal’de 1956 yılında, ilk romanını ise 1963 yılında yayımlamıştır.

Cohen’in erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa pop müziğine dayanır ve çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır.

70’lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapan Cohen’in, 80’lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistler ve elektronik bireştiriciler eşlik etmiş, çalışmalarında genellikle din, yalnızlık ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edinmiştir. Yine Cohen’in şarkıları ve şiirleri pek çok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi. Eserleri binden fazla başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. “Canadian Music Hall of Fame” ve “Canadian Songwriters Hall of Fame”e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan “Companion of the Order of Canada” ile ödüllendirildi. 10 Mart 2008’de Lou Reed’in yaptığı bir konuşma sonrası “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edilen Cohen böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.

Gençlik Yılları

Cohen 1934 yılında Montreal, Quebec’te Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğdu. Westmount’ta büyüyen sanatçının babası, Nathan Cohen Montreal’in büyük giysi mağazalarından birinin sahibiydi ve Leonard 9 yaşındayken öldü. İsimleri Cohen, Katz, Kagan vs. olan diğer birçok Yahudi ailesi gibi Cohen’in ailesi de Kohanim’in soyundan geldiklerini iddia ediyorlardı. Cohen 1967’de Richard Goldstein’a “Mesihsel bir çocukluk geçirdim. Harun’un torunlarından biri olduğum söylendi.” dedi.Ergenlik döneminde gitar çalmayı öğrenen Cohen, Buckskin Boys isimli bir folk grubu da kurdu. Babasının ona bıraktığı vasiyeti ile Leonard edebi hırslarının peşine daha rahat düşebildi.

Şair Olarak Gelişimi

1951’de McGill Üniversitesi’ne giren Cohen orada McGill Müzakere Grubu’nun başkanlığını da yaptı. İlk şiir kitabı olan Let Us Compare Mythologies 1956 yılında Cohen hala öğrenciyken çıktı. 1961’de yayınladığı The Spice-Box of Earth onu şiir dünyasında özellikle de kendi ülkesi Kanada’da bilinen bir isim haline getirdi.

Mezuniyetten sonra bir yılını McGill’in hukuk fakültesinde bir yılını ise (1956-1957) terk ettiği Columbia Üniversitesi’nde geçirdi.

Cohen gençlik yıllarında edebi hırslarına çok ciddi bir iş ahlakı ile yaklaştı. 1960’ların çoğunu şiir ve roman yazarak geçirdi ve yarı münzevi bir hayat yaşamayı tercih etti. Bir Yunan Adası olan Hydra’ya taşındıktan sonra Flowers of Hitler (1964), Gözde Oyun (1963), Görkemli Kaybedenler (1963) isimli kitaplarını yayınladı. Gözde Oyun genç bir adamın edebiyattaki kimliğini arayışını konu alan otobiyografik bir romandır.

Aile Hayatı

1960’larda Hydra’da kalırken İskandinavyalı romancılar Axel Jensen ve Göran Tunström ile arkadaş olan Cohen, Axel ve eşi Marianne Jensen ayrıldıktan sonra, Marianne ile ilişki yaşamaya başladı. Sanatçı, “So long, Marianne” şarkısını da Jensen’e yazdı. Uzun yıllar boyunca Axel Jensen’in Joacim (1961) isimli romanındaki Lorenzo karakterinin Cohen olduğuna inanılmasına rağmen, Axel bu karakterde Tunström’den esinlendiğini açıkladı.

Her ne kadar Leonard Cohen cesaretsizlik ve korkusunun resmen evlenmesine engel olduğunu söylese de, biyografi yazarı ve film yapımcısı Harry Rasky’e göre, müzisyen 1970’lerde çok derin bir ilişki yaşadığı Suzanne Elrod ile evlendi.[3][4] Sanatçının Elrod’dan 1972’de Adam isimli bir erkek, 1974’te ise ismini Federico Garcia Lorca’dan alan Lorca isimli bir kız çocuğu oldu. Adam Cohen, şarkıcı/şarkı yazarı olarak 1990’ların ortasında başladığı müzik kariyerine Low Millions isimli bir grubun solisti olarak devam ediyor. Suzanne Elrod, Cohen’in Live Songs isimli albümünün kapak fotoğrafını çekti ve Death of a Ladies’ Man albümünün kapağında yer aldı.

Cohen ve Elrod 1979’da ayrıldılar. Sanılanın aksine Cohen, en bilinen şarkılarından biri olan Suzanne’i Elrod için değil, yakın arkadaşı heykeltıraş Armand Vaillancourt’un eski eşi Suzanne Verdal için yazdı.[5] 1990’da oyuncu Rebecca De Mornay ile birlikte olmaya başlayan Cohen, şimdilerde Anjani Thomas ile hem bir ilişki yaşıyor, hem de birlikte çalışıyor.

Albümleri

27 Aralık 1967 tarihinde Songs of Leonard Cohen    
Nisan 1969 tarihinde Songs from a Room    
Mart 1971 tarihinde Songs of Love and Hate    
Ağustos 1974 tarihinde New Skin for the Old Ceremony    
Kasım 1977 tarihinde Death of a Ladies’ Man    
Eylül 1979 tarihinde Recent Songs   
Aralık 1984 tarihinde Various Positions    
Şubat 1988 tarihinde I’m Your Man    
Kasım 1992 tarihinde The Future    
9 Ekim 2001 tarihinde Ten New Songs   
26 Ekim 2004 tarihinde Dear Heather   
31 Ocak 2012 tarihinde Old Ideas    
2014 tarihinde Popular Problems    

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ