FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Kuyu’da bir yönetmen Metin Erksan

Yeşilçam’ın efsane yönetmeni Metin Erksan’ın hayatı ve sanatı bir kitaba konu oldu. Mücahit Gündoğdu’nun kaleme aldığı ‘Kuyu’da Bir Yönetmen’ adlı kitap, ünlü yönetmen hakkında yazılan ilk biyografik eser olma özelliği taşıyor.

Kuyu’da bir yönetmen Metin Erksan

Bir dönem Edebiyat Ortamı dergisinde sonrasında da Hece dergisinde sinema yazıları yazan Mücahit Gündoğdu, Türk Sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olan Metin Erksan’ın biyografisini yazdı. Türk Sineması yönetmenlerinin portrelerini bir dizi halinde dergilerde yayımlamaya devam eden Gündoğdu, yazdığı Metin Erksan biyografisiyle Türk Sineması tarihine de ayna tutuyor.

YEŞİLÇAM YOLCULUĞU

2012 yılında kaybettiğimiz büyük sinema ve düşün adamı Metin Erksan’ın hayatının konu edildiği kitapta Metin Erksan sinemasıyla ilgili de önemli değerlendirmeler yer alıyor. “Metin Erksan ‘Kuyu’da Bir Yönetmen” adı verilen kitapta, Türk Sinemasının geçmişine doğru etkileyici bir yolculuğa çıkılıyor. Çocukluğu Cumhuriyetin ilk döneminde geçen Erksan’ın hayatının anlatımı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarının fikir ve sanat ortamıyla ilgili de derin ipuçları barındırıyor. Türk Sinemasının ayağa kalkma mücadelesi verdiği 1950’li yılların çetin şartları da kitapta kendine yer buluyor. Yazarın da dikkat çektiği gibi Metin Erksan ekseninde Türk Sinemasının dünü ve bugünü iç içe bir bütünlük içinde okurun önüne getiriliyor. Böylece yazar, dönem çalışması yapacak araştırmacılara derli toplu bir kaynak sunuyor. Mücahit Gündoğdu’nun ilk kitabı olan olan “Metin Erksan ‘Kuyu’da Bir Yönetmen”, Cümle Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap, usta yönetmen Metin Erksan hakkında yazılan ilk biyografi kitabı olma özelliği gösteriyor. 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.