Firmandex

Kütahyalılar Cumhurbaşkanından heykel başı istiyor

Kütahyalılar, başbakanlığı döneminde ‘Yorgun Herakles’ heykelinin ABD’deki üst kısmını Türkiye’ye getirten Erdoğan’dan kentteki antik Hygeia ve Şampiyon Atlet heykellerinin kaçırılan başlarını da istiyor.

Kütahyalılar Cumhurbaşkanından heykel başı istiyor

Perge Antik Kenti’nde 1980’de yapılan kazılarda alt kısmının bulunmasıyla kaçırıldığı anlaşılan ‘Yorgun Herakles’ heykelinin üst kısmı, ABD’de Boston Müzesi’nde sergileniyordu. 5 yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında geri aldığı heykelin üst kısmı Türkiye’ye getirilmiş ve Antalya Arkeoloji Müzesi’nde birleştirilmişti.

Kütahyalılar şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘sağlık tanrıçası’ Hygeia ve Atina Maraton şampiyonu olan ‘Şampiyon Atlet’ heykelinin başlarının yurt dışından getirilmesi için yardım istiyor.

Ziyaretçiler ilk onu soruyor

Sabah’ta yer alan habere göre; Kütahya Tanıtma Vakfı Başkanı Adil Özkan, “Başları olmayan heykeller Roma dönemine ait, mermerden yapılmış eserler. İki heykelin başları kaçakçılar tarafından çalınmış ve Avrupa’ya yüklü paralar karşılığında satılmış. Aslında kaçakçılar kamyonlarla gelerek heykelleri komple kaçırmak istemiş. Ancak mermer heykeller ağır olduğu için gövdesini bırakıp başlarını alıp kaçmışlar. Jandarma baskın yapmış. Kamyonları bırakıp, kaçmışlar. Hygeia, Hava Er Eğitim Tugayı içindeki müzede, ‘Şampiyon Atlet’ heykeli ise merkezde bulunan Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Ziyaretçilerin ilk sorusu “Bu heykelin başı nerede?” oluyor. Almanya ve İngiltere’ye kaçırıldığı düşünülüyor. Cumhurbaşkanımızdan bu konuda yardım istiyoruz” dedi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ