Küresel büyüme harekatı başlattı

Arçelik A.Ş., küresel arenada hedef büyüttü. Genel Müdür Hakan Bulgurlu, “Yurtdışındaki ciromuzu da 5 yılda 2 katına çıkarmayı planlıyoruz. Organik ve inorganik büyüyeceğiz” dedi

Küresel büyüme harekatı başlattı

Arçelik A.Ş., 2016 yılının ilk yarısında 7.5 milyar TL’lik satış geliri ve 810 milyon TL net kar açıklarken, küresel arenada da hedef büyüttü. Faaliyet gösterdiği ülkelerde ilk üç marka arasında yer almayı hedefleyen firma, yurtdışı operasyonlarında 5 yıl içinde iki kat büyümeyi planlıyor. Güçlü nakit pozisyonu da açıklayan Arçelik A.Ş., yeni satın almalara da göz kırptı.

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, Amerika’dan Asya Pasifik’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada firmayı sektörde global hedeflerine taşıyacak satratejik planı hazırladıklarını belirterek, beş yıl içinde Arçelik A.Ş’nin büyüklüğünü ikiye katlamak amacıyla yatırımlarına kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

Bu büyüme hedefini gerçekleştirmek için mevcut pazarlarda ürün ve yönetim farkı ile organik büyümeyi hızlandırdıklarını dile getiren Bulgurlu, yeni pazarlarda ise üretim tesisi yatırımı, birleşme ve satın alma fırsatlarını değerlendirdiklerini kaydetti. Bu yılın ilk altı ay sonuçlarına göre 800 milyon euro’yla güçlü bir nakit pozisyonları bulunduğunu da aktaran Bulgurlu, bu nakit pozisyonuyla yeni satın almalara da baktıklarını ve uygun fırsatları değerlendireceklerini aktardı.

‘Beko Yolu’ kuracak

 Hakan Bulgurlu, “Faaliyet gösterdiğimiz bütün ülkelerde ilk 3 marka arasında yer almayı  hedefliyoruz. Yurtdışındaki ciromuzu da 5 yılda 2 katına çıkarmayı planlıyoruz” dedi. Dünyanın en büyük pazarlarından Asya Pasifik ve Amerika kıtalarına yoğunlaştıklarını da belirten Bulgurlu, “Bu pazarlarda büyük hedeflerimiz var. Türkiye ile Asya Pasifik arasında bir ticari koridor oluşturmayı hedefliyoruz.

 İpek Yolu’na benzer olarak Türkiye ve Asya Pasifik arasında bir Beko Yolu oluşturacağız. İpek Yolu üzerindeki ülkelerde liderlik pozisyonları için çalışacağız. Son dönemde Pakistan’da satın aldığımız Dawlance, şirketimizi İpek Yolu’nun izleri üzerinden ilerletme stratejimizin kritik bir adımı. Pakistan’daki yatırımımız global konumumuzu da güçlendirecek” diye konuştu.

Bulgurlu, dünya operasyonları hakkında da bilgi vererek, Tayland’daki fabrikalarının üretime geçtiğini, Malezya ve Vietnam’da satış şirketi kurduklarını aktardı. Firma, 2016’da ise Endonezya ve Filipinler’de de yeni satış şirketleri kuracak. ABD’de pazarına özel ürün gamıyla bu yıl giren Arçelik A.Ş., kurduğu satış organizasyonu ile Kuzey ve Güney Amerika’nın potansiyelinden yararlanacak. Bulgurlu, Türkiye pazarında da yılın ilk yarısında beyaz eşya, ankastre ve klimada liderliklerini sürdürdüklerini de anımsattı.

Ortadoğu’da lider

Hakan Bulgurlu, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Avrupa’da toplam satışlarda en büyük üçüncü beyaz eşya şirketiyiz. Beko, İngiltere ve Polonya pazarında lider. Doğu Avrupa’nın da en çok tercih edilen markasıyız. Grundig de yeni pazarlar ve kanallara giriş yaparak uluslararası büyümemize katkı yapıyor. Güney Afrika’da Defy ve Romanya’daki Arctic gibi yerel markalarımızla da pazar liderliğimizi koruyoruz. 

Ortadoğu ve Afrika’da pazar liderliklerini koruyoruz. Sahra Altı Afrika için yapılanmamızı Güney Afrika’dan yürütüyoruz. Afrika’da hızlı ve etkin büyümek istiyoruz. Yeni dönemde İran, Mısır, Hindistan ve Bangladeş gibi pazarlara odaklanacağız. Rusya’yla da ilişkilerimizi güçlendireceğiz.”

Arçelik A.Ş, Ar-Ge’de de iddiasını artırıyor. Dünyada 11 Ar-Ge merkezi ve binden fazla Ar-Ge çalışanı var. ABD Boston’da da yeni Ar-Ge merkezi kuruyor.

‘Darbede üretimi aksatmadık’

Bulgurlu, darbe girişiminden etkilenmediklerini belirterek, “Talihsiz bir dönemdi ama çabuk atlattık. Üretimi hiç aksatmadık hemen cumartesi sabahı vardiya başladı. İlk beş gün biraz etkilenme olsa da satışlarımızda bir düşüş görmedik. Türk halkı bunları atlatıp kolay adapte oluyor” dedi.

810 milyon TL net kâr yazdı

– Arçelik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen, 2016’nın ilk yarısında satış gelirlerini yüzde 20 artışla 7.5 milyar TL’ye yükselttiklerini açıkladı. Uluslararası satışların cirodaki payı yüzde 58 oldu. (FAVÖK) marjı ise yüzde 11.5, net karı ise yüzde 73 artışla 810 milyon TL oldu. 

– Verilen bilgilere göre, Arçelik A.Ş’nin hisse senedi performansı da güçlü oldu. BIST 100’de yüzde 45’le endeksin üzerinde performans gerçekleştirdi. 14.8 milyar TL’lik piyasa değeri ile BİST’in en büyük 15 firmasından biri.

– Türkiye’de beyaz eşya pazarı ilk altı ayı yüzde 5.7 oranında büyüme ve 3.5 milyon adetle kapattı. İkinci altı ayda yüzde 3-5 arasında büyüme bekleniyor. Tüketici elektroniği pazarı ise ilk altı ayda yüzde 11 küçüldü.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/kuresel-buyume-harekati-baslatti-ekonomi-2296799/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ