Firmandex

KPSS önlisans 2016 tercih kılavuzu! Memurluk başvuru ekranı

2016 KPSS önlisans tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? Memurluk başvurusunu yapmak isteyen binlerce kişi KPSS önlisans tercih kılavuzunu merak ediyor. İşte KPSS tercih kılavuzu ile ilgili tüm merak edilenler

KPSS önlisans 2016 tercih kılavuzu! Memurluk başvuru ekranı

KPSS önlisans sınav sonucunun açıklanmasının ardından binlerce memur adayı KPSS tercih kılavuzunu merak etti. Peki KPSS yerleştirmeleri için tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? 2016 KPSS yerleştirme takviminin açıklanması ile birlikte tercih süreci için incelemeler de başladı. Kamu Personeli Seçme Sınavı Tercih Kılavuzunda, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer almaktadır. Önlisans KPSS tercihleri 14 Kasım pazartesi başlayacak ve 23 Kasım çarşamba günü son bulacaktır. Kılavuz, tercih süresi içinde ÖSYM’nin (osym.gov.tr) internet adresinden yayımlanacaktır. 

KPSS 2016 BAŞVURU KILAVUZLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2016 yılı içerisinde yapılması planlanan lisans, ön lisans ve ortaöğretim KPSS’nin tamamlanması ve sonuçlarının açıklanmasının ardından, B Grubu kadrolar için tercihler alınmaya başlanacak. Tüm sonuçların ardından yayımlanacak olan B Grubu tercih kılavuzu, adayların yapacağı tercihlerdeki kadro sayıları ve koşulları konusunda fikir verecek. Adaylar kılavuzun da yayımlanmasının ardından tercihlerini internet aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER – TIKLA

2016 yılında memur olamak isteyen binlerce kişi için aranan nitelikler ÖSYM tarafından belirlendi. Sizde aranan niteliklerin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız yukarıda bulunan bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

2016 KPSS ÖNLİSANS BARAJ PUAN VAR MI? 

Merkezi yerleştirmeler söz konusuysa 70 puan barajı da yoktur ancak daha önce de söylediğimiz gibi kurumlar en düşük puanda 70’in altına düşmeyebilirler. Kurumsal atamalarda 65-70’in altında bir puana genelde düşülmez. Ancak atamalar ve tercihlerle ilgili pek çok değişken olmakla birlikte çok yüksek puan alan biri bile atanamazken 75 puan alan biri de atanabilir. Bu yüzden tercihleri mantıklı ve akıllıca yapmak gerekmektedir.

KPSS NET VE PUAN HESAPLAMASI

55 NET  70 PUAN
62 NET 75 PUAN
72 NET 80 PUAN
84 NET 85 PUAN
91 NET 90 PUAN

Açıktan atamalarda, hangi kadroları tercih edebiliyoruz?

Açıktan atamalar, kurumlar tarafından merkezi atamalar dışında gerçekleştirilen atamalardır. Kurum personel alım ilanına çıkar, ilgili şartları, başvuru bilgilerini ve süreçleri duyurur. Başarılı olanları da kamuya personel olarak istihdam eder. İşte bu noktada, yapılacak başvurular; tamamen kurumun yayınladığı ilana, kadrolara ve pozisyonun şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, bazı açıktan atama ilanlarında KPSS üzerinden en az 60 puan şartı aranırken, bazı açıktan atama ilanlarında bu durum 70 veya üzeri olabilir. Ancak genellikle çoğu kurum, 70 puan barajı olarak ilanlara çıkmaktadır. 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ