Konut alacaklar dikkat! Elinizi çabuk tutun

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, önümüzdeki yıl konut fiyatlarının yüzde 35 artabileceğini söyledi. Çelik, ev almak için uygun bir zaman olduğunu ifade etti.

Konut alacaklar dikkat! Elinizi çabuk tutun

Dolardaki ani değişimler emlak sektöründeki maliyetleri de etkiliyor. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu dönemde konut alanların kazançlı çıkacağı tahmininde bulunarak, dolardan yüzde 20 kazanan vatandaşın gayrimenkule yatırım yapabileceğini söyledi.

‘2017’DE EVLER DAHA PAHALI OLACAK’

Başkan Çelik, “Dolardan yüzde 20 kazancın yanı sıra bir de kur kaynaklı maliyet artışı var. 2017’de evler bugünki fiyattan pahalı olacak. Hem yapılacak zam hem de konutun değer artışı söz konusu olacak. Bu da yüzde 15’lik bir fiyat farkı demek. Yani şimdi ev alan vatandaş yüzde 35 kazanacak” diye konuştu. Orta gelir grubunda ciddi bir konut talebi olduğunu dile getiren Çelik, gayrimenkul sektöründe tablonun kötü olmadığını belirtti. Çelik, “Mesela 2013’te 310 bin, 2014’de 489 bin olan konut stoku 2015’de 290 bine, bu yılın ilk 9 ayında ise 195 bine düşmüş” dedi.
 
İTİBAR İNDİRİMLERİ 

Sektörde bazı firmaların kredi borcunu ödemekte zorluk çektiğini belirten Çelik, “Nakit akışını, banka borcunu yönetmek adına bir takım firmalar fiyatları düşürebilir ya da vadeleri uzatabilir. İşadamı itibarını kaybetmemek için zararı göze alır. Çünkü işadamı için sermaye para değil itibardır. Önümüzdeki yıl böyle örnekler de görebiliriz. Şirketlerin sunduğu vadeler 12 yıla çıkabilir” dedi. 

Sabah

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ