FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Kılıçdaroğlu’nu iki yüzlülükle suçladılar 

CHP’li muhalifler parti içi demokrasi konusunda iki yüzlülükle suçladıkları Kılıçdaroğlu’na olağanüstü kurultayı düzenleme çağrısı yaptı. 630 imza topladıklarını öne süren Muharrem İnce ise yasaya göre toplam delege sayısının beşte birinin kurultay için yeterli olduğunu belirterek, “Kurultay için bir gün bile beklememelidir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu iki yüzlülükle suçladılar 

CHP’de Muharrem İnce’nin başı çektiği imzacılar ile genel merkez arasındaki çekişmenin son gününe gelindi. Kurultay isteyen imzacılar da seslerini Kemal Kılıçdaroğlu’na duyurabilmek için sosyal medyadan yüksek sesle çağrıda bulundular. Genel merkezin imza veren delegelerle ilgili incelemesi bugün tamamlaması bekleniyor. Muhalifler açısından da belgelerin bugün mesai saati bitimine kadar genel merkeze ulaştırılması gerekiyor. İmza sayısına ilişkin net sonucun bugün 17.00’den sonra açıklanması bekleniyor. 

CHP KUTUPLAŞTI 

Partinin bundan sonraki süreçte toparlanabilmesinin zor olacağının işaret eden eski CHP milletvekili Mustafa Balbay, “Biz, ‘aman Türkiye kutuplaşmasın’ derken CHP kutuplaştı. Bu düğümü kurultay çözer. Pazartesi günü, gelin ‘Kurultayı topluyorum” desin ve bu tartışmayı bitirsin” dedi. 

İmzacıların sözcülüğünü yapan Gaye Usluer de, Salim Şen isimli partilinin “605 delege kongre için imza vermiş, CHP Yönetimi ‘yetersizdir’ diyor. Bu sayı toplam  delegenin %48.5’idir. Ülke söz konusu olunca, ‘Toplumun %48.5’i muhalif ve Erdoğan’a karşı. Demokrasi bu insanları dikkate almaktır’ diyeceksin, parti içi söz konusu olunca 48,5’in hiçbir anlamı olmayacak” tweetini paylaştı. Kurultay çekişmesiyle başlayan tartışmalarda safların keskinleşmesi CHP’de taşların yerine bir daha oturmasının zor olduğunu ortaya koyma başladı. İmzacıların öncülüğünü yapan kongre çağrı heyetinde yer alan isimler, partilerini mahkemeye taşımayacaklarını ifade etmelerine rağmen, “parti üyesi olmadıkları” gerekçesiyle imzaları geçersiz sayılan 5 delegenin mahkemeye başvurma olasılığına dikkat çekiliyor. Genel merkez ile imzacılar arasındaki çekişmeyi körükleyen 5 delegenin durumuyla ilgili imzacıların açıkladığı bilgiler ile genel merkezin bilgilerinin örtüşmemesi kavgayı körükledi. 

PARTİ KÜTÜĞÜNDELER

İmzacılar söz konusu 5 delegeyle ilgili bilgilerin farklılığı nedeniyle genel merkezin bu kişilerin üyeliklerini sonradan düşürüp düşürmediğine yönelik açıklama yapması gerektiğini ifade ediyor. İmzacıların, genel merkezden bir başka isteği de, imzalarını sonradan çeken delegelerin isimlerinin açıklanması. İmzaların incelemesinin henüz tamamlanmadığını belirtilen genel merkezin imza veren ve sonradan geri çeken delegelerin isimlerinin açıklanması yönündeki taleplere karşılık verip vermeyeceği de bugün mesai saati bitiminden sonra belli olacak.  

İNCE: YASAYA UY KURULTAYI YAP

Muharrem İnce, yaptığı yazılı açıklama ile kurultay çağrısı y, partide son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “CHP, yaşanan gelişmelerden sonra kurultay için bir gün bile beklememelidir çünkü kurultayın toplanması kararı artık delegelerin sayısının yeterli olup olmadığı aşamasını çoktan geçmiştir” diyen İnce, sayısal yeterlilik ve siyasal isteğin delege ve üyelerde fazlasıyla mevcut olduğunu belirtti. 

Siyasal Partiler Kanunu’nun kurultay delege sayısının beşte birinin imzasını noter şartı aranmaksızın yeterli gördüğüne dikkati çeken İnce, “Kendi tüzüğüyle demokratik bir ilkeyi rafa kaldırmış bir parti olmak, başlı başına olumsuz bir durumdur. Bu gerçek ortadayken, 630 imzalı kurultay talebini çeşitli gerekçelerle yok saymak demek, mevcut durumu kavramamak demektir” görüşünü paylaştı. 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.