Firmandex

Kılıçdaroğlu: En kanlı darbe girişimi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbegirişimine ilişkin “Silahlı Kuvvetler içinde yuvalanmış bir grup bir darbe girişiminde bulundu. İlk tespiti yapmamız gerekiyor. Bu darbe kime yapıldı, bu darbe Cumhuriyetimize vedemokrasimize yapıldı. Bu darbe girişimi, demokratik parlamenter sistemimize karşı yapıldı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletimize karşı yapıldı. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu darbe girişimi.” dedi.

Kılıçdaroğlu: En kanlı darbe girişimi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , partisince Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitinginde yaptığı konuşmaya“Merhaba İzmir, merhaba Türkiye bütün inancım ve bütün güvencem sizsiniz bu ülkenin yiğit, güzel insanları koşarak geldiniz, gülerek geldiniz omuz omuza geldiniz. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak için geldiniz hepinize yürekten sevgilerimi saygılarımı sunuyorum sağ olun var olun diyorum.” sözleriyle başladı.

İzmir Marşı’ndaki gibi İzmir’in dağlarında, yaylalarında çiçek açtığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “İzmir’in her yerinde çiçekler açıyor. Meydanlarında da çiçekler açıyor. Bugün Gündoğdu Meydanı’nda her birimizin kalbinde bir demet çiçek var. Cumhuriyet ve demokrasi için.”dedi.

İzmir milletvekili olmaktan onur duyduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, düşmana ilk kurşunun atıldığı, düşmanın denize döküldüğü ve kurtuluştan kuruluşa kadar Cumhuriyet tarihine tanıklık eden kentte yaşamanın, İzmirli olmanın bir ayrıcalık olduğunu ifade etti.

İzmir’i “İzmir Cumhuriyet’tir, İzmir demokrattır, İzmir laiktir, emektir, alın teridir ve İzmir Türkiye’nin en kucaklayıcı kentidir.” sözleri ile niteleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin en güzel, sakin kentlerinden biri olan İzmir’in yeri geldiğinde “ya istiklal ya ölüm” dediğini kaydetti.

15 Temmuz darbe girişimi

Türkiye için 15 Temmuz 2016 tarihinin büyük önem taşıdığın söyleyen Kılıçdaroğlu, “Silahlı Kuvvetler içinde yuvalanmış bir grup bir darbe girişiminde bulundu. İlk tespiti yapmamız gerekiyor. Bu darbe kime yapıldı, bu darbe Cumhuriyetimize ve demokrasimize yapıldı. Bu darbe girişimi, demokratik parlamenter sistemimize karşı yapıldı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletimize karşı yapıldı. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu darbe girişimi.” ifadelerini kullandı.

Darbe girişimini İstanbul’da havaalanına inerken öğrendiğini de aktaran Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlarıma şu talimatı verdim ‘derhal Meclise gidiniz, Mecliste çalışınız, darbeyi püskürtmek için her türlü çabayı gösteriniz’. Arkadaşlarımız Parlamentoya gittiler, top sesleri arasında kurşunlar yağarken TBMM sabaha kadar çalışmasını sürdürdü. Milletvekillerimiz Parlamentoyu asla terk etmedi. Çünkü bu Meclis, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Gazi Meclistir. Bu Meclis, Mustafa Kemal’in Meclisidir. Top da tüfek de çalışmaz buraya.” diye konuştu.

 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1131162

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ