FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Kıbrıs müzakerelerinde liderler yeniden bir arada

Kıbrıs müzakereleri – KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, ara bölgede bir araya geldi.

Kıbrıs müzakerelerinde liderler yeniden bir arada

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’nin Cenevre kentinde 9-12 Ocak tarihlerinde yapılacak müzakerelere ilişkin, “Bu tarihi fırsatın yitirilmemesi gerekir.” dedi.

Akıncı, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede İsviçre’nin Cenevre kentinde 9-12 Ocak tarihlerinde yapılacak müzakerelerin ön hazırlığının yapıldığını belirterek, olumlu bir ruh hali içinde, yapıcı bir atmosferde Cenevre’ye gideceklerini kaydetti.

“BÜYÜK BAŞARI SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ”

Kıbrıs müzakerelerinde her şeyin bitmemekle birlikte sorunun artık çözüm aşamasına gelmiş sayılabileceğe işaret eden Akıncı, “Bütün konular 12 Ocak’a kadar bitmeyebilir fakat mülkiyet, dönüşümlü başkanlık, Kıbrıs Türkü’nün kararlardaki etkinliği, toprak ve güvenlikte her iki tarafı da tatmin eden bir sonuç ortaya çıkması durumunda büyük başarı sağlanmış olacağız.” diye konuştu.

“2017 ORTALARINDA REFERANDUM OLABİLİR”

Cumhurbaşkanı Akıncı, böyle bir sonuçta konferansın başarıyla tamamlanmış olacağını dile getirerek, ardından ayrıntılar için 2-3 aylık bir süre sonrasında halkların oluşacak çözüm planını anlaması ve bilinçli oy kullanması için geçecek bir 3 aya daha ihtiyaç bulunacağını, 2017 ortalarında da referanduma gidilebileceğini bildirdi.

AKINCI-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Akıncı, toplumun çoğunluğunun beklentisinin bu yönde olduğunu belirterek, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Ankara’ya gideceğini söyledi. Cenevre’deki 5’li görüşmelerin ön şartsız olacağının karara bağlandığını ve konferansın yapılmama olasılığını görmediğini ifade eden Akıncı, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin konferansa en üst düzeyde katılım göstereceğini vurguladı.

“ÇÖZÜMSÜZ BİR 2017 SIKINTILI OLUR”

Akıncı, çözümsüz bir 2017 yılının sıkıntılı bir yıl olacağına işaret ederek, “Baharda hidrokarbon konusu daha da ısınacak, Akdeniz’de kazılar gündeme gelecek. Rumların şubat 2018’deki seçim propagandası çalışmaları gündeme gelecek ve bu tip riskler müzakereleri 2018 ortalarına kadar taşıyabilecek. Seçimden sonra yine masa kurulur mu belli değil. Geçen zaman çözümü daha da zorlaştırıyor. 50 yılın üzerine bir 10-15 yıl daha geçmesi ayrılığı daha da kökleştirecek ve çözüm çabalarını sonlanacak.” diye konuştu.

“BU TARİHİ FIRSAT YİTİRİLMEMELİ”

“Bu tarihi fırsatın yitirilmemesi gerekir.” diyen Akıncı, Cenevre’de yapılacak müzakereler için Kıbrıs’taki siyasi parti başkanlarına davet yaptığını ve şimdiye kadar 2 muhalefet partisinden dönüş aldıklarını, isteyen partilerin kendi masraflarını karşılayarak, istediği kadar kişi götürebileceğini bildirdi. Kıbrıs’ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın göreve gelmesinin ardından Eide’nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015’te yeniden başlamıştı.

TARAFLAR MASADAN SONUÇSUZ AYRILMIŞTI

Taraflar, 20-21 Kasım’da İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden, Rum yönetiminin beklenen adımları atmaması nedeniyle sonuçsuz ayrılmıştı. Taraflar, 1 Aralık’ta aldıkları kararla İsviçre’nin başkenti Cenevre’de 9 Ocak’ta bir araya gelme, 11 Ocak’ta kendi haritalarını sunma ve 12 Ocak’ta da garantör ülkelerin katılacağı uluslararası konferansta bir araya gelme konusunda anlaşmıştı.

KAYNAK : STAR Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.