FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Kayık ittifakı CHP’nin adaylarını kilitledi

AK Parti, adaylarını peş peşe açıklarken CHP’de ittifak pazarlıkları yüzünden sistem kilitlendi. Bir yandan İP ve Saadet Partisi ile pazarlık yapan Kılıçdaroğlu, bir yandan da gizli gizli HDP’nin ağzına bakıyor.

Kayık ittifakı CHP’nin adaylarını kilitledi

ERCAN ÖZTÜRK

CHP’da aday listesi ittifaka takıldı. İP, Ankara’da Mansur Yavaş isminde ısrar edince CHP tabanı tepki gösterdi. Murat Karayalçın’ın “Ankara adayı CHP kökenli olmalı” açıklamasına çok sayıda partiliden destek geldi. Aynı kriz Mersin’de de patlak verdi. CHP tabanı Mersin’de tartışmasız Fikri Sağlar’ın aday yapılmasını istiyor. Kentte hem İP hem de CHP’nin güçlü isim aday gösterme yarışı görüşmeleri tıkadı. Kılıçdaroğlu hem kendi partisinin tabanı hem de ittifak yaptığı İP ve Saadet Partisi tabanının tepkisinden dolayı HDP ile gizli temas kurma kararı aldı. Tüm bu gelişmeler CHP’nin aday açıklama sürecini geciktirdi. 

HDP’NİN KAPISINI ÇALACAK

İP ve Saadet Partisi’yle yapılan görüşmelerde İBB için 3-4 adayın ismi ön plana çıktı. Beykoz için adı geçen Akif Hamzaçebi, Gürsel Tekin, Ekrem İmamoğlu ve İlhan Kesici’nin bu görüşmelerde adaylıkları masaya yatırıldı. Bu isimlere Abdüllatif Şener’in ismi de eklendi. Şener’in isminin yazılmasını ise Saadet Partisi talep etti. Bu görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte Kılıçdaroğlu’nun son kez HDP’nin kapısını çalacak. İP ve Saadet Partisi’nin tepkisini çekmemek için gizli yürütülen görüşmede Kılıçdaroğlu “HDP seçmeni hangi isme sıcak bakar?” sorusunu soracak. 

İMAMOĞLU İÇİN ANKET

Kılıçdaroğlu’nun İstanbul adayı yapmak için uğraş verdiği Ekrem İmamoğlu “Bir dönem daha Beylikdüzü’nde kalayım” kararından geri adım attı. İstanbul için yeşil ışık yakan İmamoğlu için Kılıçdaroğlu geniş kapsamlı anketler yaptıracak. Bu anket sonuçlarına göre İmamoğlu’nun aday yapılıp yapılmayacağına karar verilecek. 

İstanbul ve İzmir’de büyük satranç

İstanbul ve İzmir’in garanti ilçeleri için aday patlaması yaşanması yaşanıyor. İlçeler için her gün bir başka isim ortaya atılıyor. 6 Aralık’ta yapılması planlanan kritik toplantıda garanti olmayan il ve ilçelerin bir bölümü açıklanacak. Diğer yerlerin açıklanması ise aralık ayının sonunu bulacak. İzmir’de aday olmayacağını açıklayan Aziz Kocaoğlu, eski il başkanı Alaattin Yüksel’i sahaya sürdü. Kocaoğlu’nun en yakın arkadaşı olan Yüksel’in önceki gün aday adaylık başvurusu yapması İzmir’de de bazı dengeleri değiştireceğe benziyor. Yüksel’in büyükşehir adayı yapılmayacağı konuşulsa da Kocaoğlu’nun bu hamleyle bazı ilçelerde kendi arkadaşlarının aday yapılmasını sağlayacağı konuşuluyor.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.