Kardeş desteği

Darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğe gelen ilk lider Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev oldu.   Görüşmede FETÖ’nün Kazakistan’daki okullarıyla ilgili mutabakat çıktı. FETÖ ile ilişkileri tespit edilen öğretmenler gönderilecek

Kardeş desteği

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek için Ankara’ya geldi. FETÖ’nün ana gündem olduğu görüşmede Kazakistan’daki okullarla ilgili de mutabakat çıktı. Türkiye’nin bu okullarla ilgili bütün taleplerine karşılık vereceklerini söyleyen Nazarbayev, “FETÖ ile ilişkileri tespit edilen öğretmenleri göndeririz. Türkiye’ye düşman olan bize de düşmandır. Erdoğan’ın yanında olduğumu göstermek için geldim” dedi.

Kara gün dostu

Görüşmelerin ardından yapılan ortak açıklamada Erdoğan, Nazarbayev’ın hain girişim sonrası Türkiye’ye ilk ziyaret eden ve dayanışmasını açık ve net şekilde ortaya koyan ilk devlet başkanı olduğunu söyledi. Erdoğan, “Şüphesiz bu dönemler gerçek, hasbi, kara gün dostlarıyla diğerlerinin ayrıştığı dönemleridir. Her daim Kazakistan’ın yanında yer almış bir ülke olarak bugün, bu ziyaret ile vücut bulan bu kardeşliği asla unutmayacağız. Bir Kazak atasözünün dediği gibi, ‘Kötü yiğit kendini düşünür. İyi yiğit dostunu düşünür’. 15 Temmuz sonrasında yapılan bu ziyaret, Kazakistan’ın, Türk dünyasının Aksakalı Nazarabayev’in, bu ülkeyi ve milleti düşünen bir kara gün dostu olduğun ortaya koymuştur. Ben bir kez daha sayın Nazarbayev’e şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

33 okulun ismini verdi

Erdoğan, Kazakistan’daki Fetullahçı Terör Örgütü&nün okullarını da görüştüklerini belirterek, “Şimdi bizim Maarif Vakfı, Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerini yapacak. Kazakistan’da 33 okulları var, tüm listeyi kendileri takdim ettik. Maarif Vakfı ile Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın müşterek çalışmasıyla inşallah Kazakistan’da bu adım atılmış olacak” diye konuştu. 

Nazarbayev ise Kazakistan’daki okulların hepsinin devlet kontrolünde olan okullar olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Öğretmenlerin yüzde 90’ı Kazakistan vatandaşı. Finansmanını yerel yönetimler sağlıyor. Bu yüzden biz Türkiye’ye karşı iş yapan kimseyi desteklemeyeceğiz, bu bizim çıkarımıza gelmez. Eğer gerçekten tespit edilirse ilişkileri biz o öğretmenleri geri göndereceğiz, başka öğretmenler isteyeceğiz. Türkiye’nin bütün taleplerine karşılık vereceğiz. Ben buraya sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduğumu açıkça deklare etmek için geldim. Bütün düşmanlara karşı mücadelenizde Kazak kardeşlerinizin sizin yanınızda olduğunu bilmenizi istiyorum.”

Karşılamaya 15 Temmuz ayarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminden 21 gün sonra, “Cumhurbaşkanı” düzeyinde ilk konuğu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev oldu. Darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle Külliye’deki karşılamada ilkler yaşandı. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin 2 ve 3 nolu kapısının bulunduğu yolun kapalı olması sebebiyle her karşılamada yer alan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı süvarileri dünkü törende yer almadı. Protokol girişinde bulunan nöbet platformunda, karşılama saatine yakın değişiklik yapıldı. ilk olarak nöbet platformunda Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerleri yer aldı. Ancak, bir müddet sonra iki liderin tokalaşarak basına poz vereceği bu alanda, askerlerin yerini özel harekât polisleri aldı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. 

Yaversiz yürüdüler

Erdoğan, Nazarbayev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. İki cumhurbaşkanının arkasında daha önceki törenlerde yer alan yaverler bu defa yer almadı. Erdoğan ve Nazarbayev’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından, iki ülkenin milli marşları çalınırken bu defa 21 pare top atışı da yapılmadı. Nazarbayev, Muhafız Alayı tören kıtasını selamladı.

‘Bu buluşmayı çok önemsiyorum’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı mitingine katılmasıyla ilgili bir soru üzerine Erdoğan, bu buluşmayı çok önemsediğini söyledi. Erdoğan, “Parlamentoda bulunan gerek Ak Parti, gerek CHP, gerekse MHP’nin genel başkanlarının orada bulunmasını çok çok önemsedim. Onun için yazılı davetimi siyasi partilerimizin genel başkanlarına yaptım. Tabii parlamentomuzun başkanı olarak Sayın İsmail Kahraman’a daveti yaptık. Ara kararlar olarak söylemeyeyim nihai netice olarak davetimizin tamamı böylece bu sabah itibariyle gerçekleşmiş oldu. Pazar günü İstanbul’da yaptığımız bu mitingle aynı anda 80 vilayette meydanlarla toplanılacak, oralarda da mega boardlardan bu yayın ortak yayın olarak yapılacak. Programın içinde birçok etkinlik var, ordumuzun mehteri yerini 239 kişiyle alacak. Niye 239 şehidimizi ifadeyle orada onlar da yer alacaklar. Mehterimizle birlikte inşallah bu töreni gerçekleştirmiş olacağız. 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/kardes-destegi-siyaset-2290357/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ