Kafkasya Masalı (Nart Ateşi) izleyiciyle buluştu

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin yeni sezonunun açılışında sahneye koyduğu “Nart Ateşi” İstanbul’da izleyici karşısına çıktı. Kafkasya’nın mitolojik en eski yerli halkı olan Nartların destanını anlatan eserde, Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçıları, İstanbul Kafkas Kültür Derneği Mazenef Dans Ekibi ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği Müzik Grubu Gınni Orkestrası yer aldı.

Kafkasya Masalı (Nart Ateşi) izleyiciyle buluştu

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahnelenen gösteriyi yazıp yöneten SAMDOB koro sanatçısı Ayşe Ceylan, yaptığı açıklamada, gösterinin Kafkasya masalı olduğunu belirterek, “Çerkezlerin mitolojik tarihinden, 1800’lü yıllardaki sürgün yıllarına ardından da savaş sonrası diasporaya uzanan bir hikaye aslında. Dede ve ninelerimizden dinlediğimiz hikayeleri bir senaryo içinde topladık ve arasına şarkılarla dansları ekleyerek, bir sahne eseri haline getirdik” dedi.

Ceylan, söylenen şarkıların Çerkezce olduğunu kaydederek, gösteride balenin yanı sıra etnik Çerkez danslarının da sergilendiğini dile getirdi.

Kafkasya’nın mitolojik en eski yerli halkı olan Nartların destanını anlatan eserde, Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçıları, İstanbul Kafkas Kültür Derneği Mazenef Dans Ekibi ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği Müzik Grubu Gınni Orkestrası yer aldı.

İlk kez Diriliş Ertuğrul’da yayınlanacak

Bitlis’in Ahlat İlçesi Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından fonlanan ve “Sanal Alemde Ahlat Projesi” adıyla çekilen filmin tanıtımında sosyal medyanın kullanılacağını ve filmin ilk olarak Diriliş Ertuğrul dizisinin internet sayfasında yer alacağını belirten Tekbıyıkoğlu, ayrıca filmin THY’nin uçak içi eğlence ekranlarında ve kamu spotu olarak televizyonlarda gösterilmesi için çalışacaklarını kaydetti.Tarih şuuru oluşturması amaçlanıyor23 Aralık’ta Ankara’da ilk gösterimi yapılacak olan filmle, Türk medeniyeti içerisinde önemli yere sahip Türk şehri Ahlat’ın millete tanıtılması ve bir tarih şuuru oluşturulmasının amaçlandığını vurgulayan Tekbıyıkoğlu, şunları söyledi:”Türklerin Anadolu’yu yurt edinmelerindeki en önemli tarihi tanığı olan ve sinesinde o döneme ait izleri bin yıldır büyük bir özenle koruyan Ahlat, bugün turizmin başkenti olması gereken bir konumda olmasına rağmen tanıtım yetersizliğinden dolayı turizmden yeterli payı alamamıştır. Ahlat Anadolu’daki medeniyetimizin giriş kapısı, ilk durağı ve bu medeniyetin ilk eserlerini verdiği pek çok tarihi varlığı ile ayakta olan bir Türk şehridir.” Tanıtım faaliyetleri hız kazanacakTekbıyıkoğlu, “Sanal Alemde Ahlat Projesi” ile ulaşılmak istenen kitlenin tarih, kültür, doğa ve inanç turizmi gibi alternatif turizme ilgi duyan yerli ve yabancı turistler, bu alanda yatırım yapmak isteyen şahıs, kurum ve kuruluşlar olduğunu belirterek, bu hedef kitleye ulaşabilmek için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verileceğini kaydetti. Selçuklu Meydan Mezarlığı Ahlat’ın tarihi ve kültürel yapısı hakkında bilgi veren Tekbıyıkoğlu, Ahlat’ta UNESCO dünya miras listesinde dünyada eşi benzeri olmayan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın bulunduğunun altını çizdi.Bu mezar taşlarının aynı zamanda Türk motif kataloğunu oluşturduğunu anlatan Tekbıyıkoğlu, Anadolu’daki önemli Selçuklu eserlerinde, bazı kamu binalarında ve en son Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kullanılan Selçuklu yıldızlarının kaynağının Ahlat’taki mezar taşları olduğunu anımsattı. Ünlüler teröre isyan etti Vuslatın 743. yılı

Vuslatın 743. yılı

Mevlevi tarikatının kurucusu Mevlana Celalaeddin Rumi’nin ölüm yıldönümü olan 17 Aralık gecesi, Rabbine kavuştuğu günde anma törenleri düzenleniyor. Şeb-i Arus yani düğün gecesi olarak bilinen bu kutlu gecede, tasavvuf ve Mevlevi tarikatının öğretileri hatırlanarak İslam’ın özüne dönüş hedefleniyor. Nefis terbiyesi ve kamil insan Mevlana’nın düşünce dünyası sadece idealist bir fikir olarak kalmayıp kişinin varlığından, ferdiyetinden, istek ve arzularından tamamen sıyrılmayı amaçlar. Sosyal hayatta ise, sınırsız sevginin ve hoşgörünün hakim olduğu bir hayatı önceler. Hayra, güzele ve iyiye doğru ilerleyen insanın, kamil insan olma yolundaki çilesini ele alır. Mevlevilik İslam felsefesi olarak da bilinen tasavvufta Mevleviliğin önemi büyüktür. Mevlevilik insan odaklı olup hoşgörüye, güzele ve ihlasa yönelik bir anlayış olarak kabul edilir. Pes etmek yerine, pişman olma ve affetmek kişinin erdemleri arasında yer alır. Ayrıca âlemdeki tüm varlıkların Allah’ın birer parçaları olduğu varsayılarak onlara değer verilir. Mevleviliğe göre; Allah’a giden en kısa yol, ona tam bir gönül bağı ile bağlanarak kendi varlığından vazgeçmektir. Gönlünü Hakk’a veren kişi artık yok olacak, her zerresinde Allah’ın varlığı tecelli edecektir. Hz. Muhammed’in ahlakı ile ahlaklanmak Hz. Mevlana’nın en önemli vasfıdır. “İnsan yaratılmışların en şereflisidir” ayetini düstur kabul ederek, her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlâna; sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olarak kabul edildi. Günümüzde bilinen Mevlana portresi ve Mevlana türbesi ilk kez Mevlana’nın yakın dostu Prenses Gürcü Hatun’un yaptırması ile ortaya çıktı.İnsanlığa mirası Mevlana Celaleddin Rumi denildiğinde şüphesiz herkesin aklına Mesnevi eseri gelir. Mesnevi, bizzat Mevlana tarafından yazılmamış, öğrencisi Hüsamettin Çelebi’nin Mevlana’dan duyduğu sözleri kaleme almasıyla oluşturulmuştur. Eser, yaradılış destanı, erenlerin kıssaları, âşık masalları, halk öyküleri barındıran beyitlerle “dünya cenneti”nde insan özgürlüğünün kapılarını açan anahtarları vermeyi amaçlar. Ayrıca Divan’ı Kebir, Fihi Ma Fih, Mektubat ve Meclis- Seba (Yedi Meclis) eserleri de Mevlana’nın sohbetlerinde bahsettiği varlık, mürid, mürşid, ahiret konularından oluşur. Fihi Ma Fih eserini Selçuklu Veziri Süleyman Pervane’ye hitaben yazdığı için siyasi konulara da değinmiştir. Mevlana’nın Yedi Meclis eserinde şerh ettiği hadislerin konuları1.Doğru yoldan ayrılmış toplumların hangi yolla kurtulacağı2. Suçtan kurtuluş, akıl yolu ile gafletten uyanış3. İnanç’daki kudret4. Tövbe edip doğru yolu bulanların Allah’ın sevgili kulu olacakları5. Bilginin değeri6. Gaflete dalış7. Aklın önemi Video: Kulun Allah ile buluştuğu an: ‘Sema’ Şeb-i Arus törenleri başladı Ünlüler Şeb-i Arus’da ilahi seslendirecek

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ