Firmandex

Kadınlar kalp krizini hissetmiyor

Norveç bilim adamları, kadınların özgül ağrı eşiklerinin yüksekliği sebebiyle kalp krizlerini erkeklerden daha az hissettiklerini bildirdi. Araştırmacılar geçmişte kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kişiler arasında kadınların oranının erkeklerden fazla olduğunu tespit etti.

Kadınlar kalp krizini hissetmiyor

Norveç’te Tromsö Üniversitesinden araştırmacıların 4 bin 849 yetişkin erkek ve kadın üzerinde yaptıkları çalışma, kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olduğunu gösterdi.

Araştırma çerçevesinde ağrı eşiğinin yüksekliği ile “sessiz kalp krizi” denilen, belirtileri hasta tarafından fark edilmeyen krizler arasındaki bağı anlamaya çalışan bilim adamları, ilk etapta deneklerin acı eşiklerini teste tabi tuttu. Deneklerden ellerini 3 derece soğuk suda bekletmelerini isteyen araştırmacılar erkeklerin ellerini suyun içinde daha uzun süre tutabildikleri görüldü.

Erkeklerde yüzde 58, kadınlarda yüzde 75

Genel ağrı eşiği erkeklerden düşük olan kadınların kalp krizine yol açan özgül ağrılar söz konu olduğunda ağrı eşiklerinin erkeklerden yüksek olduğu anlaşıldı. Deneklerin geçmişte kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak için EKG’lerini çeken araştırmacılar, geçmişte kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kişiler arasında kadınların oranının erkeklerden fazla olduğunu tespit etti. Oranın erkeklerde yüzde 58 iken, kadınlarda yüzde 75’e kadar çıktığı belirlendi.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Andrea Ohrn, kadınların göğüs ağrısı gibi kalp krizi sırasında yaşanan ağrılara erkeklerden daha dayanıklı olmalarının bu tabloyu ortaya çıkardığı görüşünü dile getirdi. Kadınlarda kalp krizi semptomlarının daha farklı gelişmesinin de bunun kaynağı olabileceği belirtildi.

Kalp krizi önceden tespit edildi

Birleşik Krallık’taki Edinburgh ve Glasgow üniversitelerinden uzmanlar, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilen kişilere uygulanan troponin testini, kolesterol seviyesi yüksek fakat kalp hastalığı geçmişi bulunmayan sağlıklı 3 bin 300 erkeğe uyguladı.Kalp kası hasar görünce ortaya çıkan troponin proteinini ölçen testte, sonuçları yüksek çıkan bireylerin gelecek 15 yılda kalp krizi geçirme veya kalp hastalıklarından ölme ihtimallerinin yüksek olduğu tespit edildi. Bu arada risk altında olduğu belirlenen bireylere, yüksek kolesterol düzeylerini düşürmek için kullanılan statinler verilerek kanlarındaki troponin seviyesinin düşürülebildiği saptandı.Araştırma ekibinden Profesör Nicholas Mills, kadınların da dahil olduğu denek gruplarıyla çalışmalarını geliştireceklerini belirtti.Basit belirtiler hayati tehlike taşıyabilir Kesik kesik nefes alanlar dikkat Faktörleri ortadan kaldırmak lazım”Troponin testi, doktorlara gizli kalp hastalığı riski taşıyan fakat görünürde sağlıklı olan bireylerin tespit ve önleyici tedavisinde yardımcı olacağından önem teşkil ediyor.” diyen Mills, kalp hastalıklarının tedavisinde en etkin yolun ilk etapta hastalık riskinin ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti. Mills, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, sigara kullanmama, kilo kontrolü, dengeli tansiyon gibi faktörlerin önemine işaret etti.Ekipten Profesör David Newby da, troponinin kalp sağlığı barometresi gibi görev yaptığını kaydederek, “Yükselmesi kötü çünkü hastalık riski artıyor. Düşmesi ise kalp sağlığı açısından oldukça olumlu.” ifadesini kullandı. Araştırmanın sonuçları “American College of Cardiology” dergisinde yayımlandı.

Delik kalbe ameliyatsız tedavi

Erzurum’da, doğuştan kalbi delik olan 14 yaşındaki M.K, ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuştu. Alınan bilgiye göre, hemşirelik öğrencisi olan 14 yaşındaki M.K, bir süre önce göğüs ve kalp ağrı şikayetiyle Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Kardiyoloji polikliniğine başvurdu. Hastanede yapılan muayene ve tetkikler sonucu M.K’nin kalbinde doğuştan delik olduğu saptandı. Bu teşhis sonrası hastanenin kardiyoloji doktorları Yrd. Doç. Dr. Selami Demirelli ve Uzman Dr. Mustafa Öztürk, hasta M.K’nin çoklu kalp deliğini, göğüs açılmadan yapılan Atrıal Septal Defekt uygulamasıyla başarılı şekilde kapattı.Yeni teknolojiler kullanıldıDemirelli, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu tür kalp deliklerinin açık kalp ameliyatı ve hastanın göğsü açılarak yapıldığını ifade ederek, “M.K’ye yapılan tetkik ve incelemeden sonrası yeni teknolojik imkanlar kullanılarak kalp açılmadan iki adet cihaz sayesinde ameliyatsız yöntem uygulanmasına karar verdik.” dedi.Yılda 12 bin bebek kalp hastası olarak doğuyor M.K’nin yatışının yapıldığı gün çoklu kalp deliği denilen noktaya ameliyatsız müdahale edilerek kalbinin onarıldığını ifade eden Demirelli, “Hastamızı, başarılı şekilde yapılan müdahalenin ardından 4-5 saat sonra taburcu ettik. Şu an takip ettiğimiz kadarı ile durumu çok iyi ve normal hayatına devam ediyor.” ifadesi kullandı.Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan da “Erzurum da sağlık hizmetlerindeki gelişmeler, bakanlığımızın bize sunduğu teknolojik destek ve doktorlarımızın değerli becerileri ile her geçen gün daha da kalite kazanmakta. Bu kazanımlarımızla halkımıza verdiğimiz sağlık hizmetlerimiz kat kat artmaya devam edecektir.” diye konuştu. Çocukların kalbini bozan 8 etken

Kalbi dışarıda doğdu

İngiltere’de Kieran Veitz isimli bebek, ectopia cordis isimli bir kusurla doğdu. Veitz’in annesi Caitlin, gebeliğinin 20. haftasında bebeğinin bu şekilde bir kusurla doğacağını öğrendi. Doktorlar, bebeğin doğumun hemen ardından ameliyata girmesi gerektiğini aktardı. Anne Caitlin, “Bunu anlamak çok zor oldu. Daha önce böyle birşey olabileceği konusunda bir fikrim yoktu. Kaygı verici bir gebelik dönemiydi. Mayo Clinic doktorları, 3D görüntüleme yöntemiyle operasyonu planlamaya başlamıştı. Bize bebeğimiz doğduğunda nasıl görüneceğini bu 3D yöntemiyle göstermişlerdi. 60 farklı doktordan oluşan bir ekip, doğum sonrası ameliyat için çalıştı. Ameliyatın riskli olduğunu biliyorduk” dedi. Daily Mail’deki habere göre, bebeğini doğduğu zaman göremediğini ve bunun kendisi için çok zor olduğunu söyleyen anne, “Kalbi göğüs kafesine yerleştirmek tam beş saat sürdü ama bu bizim için bir ömür gibiydi. Saatler bitmek bilmedi. Bebeğimiz hayatının ilk dört ayını yoğun bakımda geçirdi. Altıncı ayda onu evimize getirebildik” diye konuştu.Anne Caitlin ve baba Brian bebeklerinin durumunun iyi gitmesinden mutlu olduklarını söylüyorlar ama bebeğin geçireceği başka operasyonların da olduğunu dile getiriyorlar.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ