FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Kablo devrine son veriyor

Şarj teknolojisini konusunda büyük çalışmalar yürüten teknoloji devleri, sonunda kablosuz teknolojiler konusunda büyük bir başarıya imza attı. Los Angeles’daki Upfront Summit’te boy gösteren uBeam, telefonu kablosuz şarj istasyonuna temas ettirmeden şarj etmeyi başardı.

Kablo devrine son veriyor

Teknoloji dünyası kalabalık, hantal ve çok yer kaplayan kablo teknolojisinden kurtulmak için önemli çalışmalar yürütüyor. Kablosuz sistemi kullanabildiğimiz birçok cihaz geliştirildiyse de ne yazık ki insanların beklentilerini karşılar niteliğe henüz ulaşmadı.

Bildiğiniz gibi günümüzde kablosuz sinyaller konusunda büyük gelişmeler sağlandı. Fakat bu cihazların uyanık kalmasını sağlayacak elektrik gücünü tam manası ile kablodan kurtaramadık. Takdir edersiniz ki en çok kablo kullandığımız yer elektrik akımı aktarılırken kullanılıyor. Günümüzde ise neredeyse tüm cihazlar elektrikle çalışıyor. İşte tam bu noktada teknoloji devlerinin yatırımları ve çalışmaları bizi bu durumdan kurtarırcasına karşımıza çıkıyor.

Çalışmalar bir bir ortaya çıkarak gelişimini sürdürüyor. Mobil cihazlarda kullanılan kablosuz şarj sistemi ile karşımıza çıkan teknoloji, eksikleri sebebiyle bazı sıkıntılar doğuruyordu. Bu teknoloji ile şarj edilen telefon, şarj edilirken kullanma imkanı tanımıyordu.

Fakat uBeam adındaki firma geliştirdiği teknoloji ile bu duruma tamamen son vermeye hazırlanıyor. Geliştirilen cihaz, ultrasonik dalgalar sayesinde cihazın kablosuz şarj olmasına olanak sağlıyor.

Los Angeles’daki Upfront Summit’te boy gösteren uBeam, sonunda efsane teknolojisi ortaya çıkardı. Kayıt izni verilmeyen teknolojinin sunumunda, Zillow Group CEO’su Spencer Rascoff söz konusu teknolojiyi gizlice kayıt altına almış.

Wireless charging of a phone thru the air. Woh. ? 1st public demo ever @ubeam #UpfrontSummit pic.twitter.com/I6GZx7KDri

— Spencer Rascoff (@spencerrascoff) 3 Şubat 2017

Görüntüde görüldüğü üzere cihaz kablosuz şarj istasyonu ile bir teması bulunmuyor. Buna rağmen şarj olmayı başarıyor. Başlangıç aşamasında olan cihaz geliştirilmesi demek, evde kullandığımız tüm cihazları prizden kurtarmak demek. Yani kısacası bu teknolojinin en güzel tarafı eve girdiğinizde şarja ihtiyacı olan tüm cihazlarınız kendiliğinden şarj olmaya başlayacak. Ayrıca geleceğin teknolojisi elektrikli otomobilinizi evinizin önüne park ettiğinizde, aracınız kendiliğinden şarj olmaya başlayacak. Fişe takmanıza gerek kalmayacak.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.