Firmandex

İyi Parti’de sancılı kongre! Vekil protesto edildi, oylama millete kapalı yapıldı

İyi Parti’de İzmir il başkanının seçildiği kongreye büyük tartışmalar damga vurdu. Meral Akşener’in katılmayarak protesto ettiği kongrede İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu yuhalandı. Yeni başkan 14 oy farkla seçildi.

İyi Parti’de sancılı kongre! Vekil protesto edildi, oylama millete kapalı yapıldı

  • HABER7

İyi Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın istifasının ardından gerçekleştirilen kongre, öncesi ve sonrasıyla olaylara sahne oldu. Kongrede İyi Parti’nin İzmir’deki 2 milletvekilinin farklı adayları desteklemesi ile kördüğümün oluştu. İyi Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu’nun desteklediği Ülkü Doğan ile diğer milletvekili Aytun Çıray’ın arkasında olduğu belirtilen Sinan Bezircilioğlu yarıştı. Kongre öncesinde “Bezircilioğlu’nu tanımıyorum” çıkışıyla gündem olan Dervişoğlunun, kongre salonunda yaptığı konuşma ise protestoların gölgesinde kaldı.

  • İyi Parti’de Akşener’i hastanelik eden kavgalar sürüyor… Ankara’dan sonra İzmir’de gerilim

İYİ PARTİ’DE ‘TEK ADAM’ TARTIŞMASI

Kültürpark Celal Atik Spor Salonu’nda düzenlenen İyi Parti İzmir 3. Olağan İl Kongresi’nde konuşma yapan İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, konuşmasını Sinan Bezircilioğlu’na destek veren 12 İlçe başkanına yönelik yaptı.

Müsavat Dervişoğlu

Sözleri, Bezircilioğlu destekçileri tarafından “Sinan Başkan” tezahüratlarıyla kesilen Dervişoğlu, “İyi Parti’nin içinde bir kişinin tek başına alacağı hiçbir karar yoktur, İyi Parti’nin içerisinde tek başına bir kişinin dayatacağı bir karar yoktur, buna herkes dahildir. Biz niye kurulduk? ‘Tek adamlar karar veriyor, memleket felakete gidiyor’ diye kurulduk. O yüzden kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet diye haykırmıyor muyuz?” dedi.

‘AYRIŞMA KONGRESİ’

Sinan Bezircilioğlu’nu tanımadığını tekrar eden Müsavat Dervişoğlu, kongreyi “birilerinin” ayrıştırdığını söyledi. Dervişoğlu şöyle konuştu:

“Ben İl başkan adayları kardeşlerimden bir tanesini bu zamana kadar başka yerde görmemişsem, şayet salonda gördüm, doğru mu başkanım? Tanımıyorum yani. Şimdi sakın bana gelip demesin kimse, ‘efendim ben şu kadar zamandır İl yönetim kurulu üyesiydim. Şu ilçe belediyesinde meclis üyesi adayıydım’ demesin. Kardeşim yani şunu demeye getirmesin ‘senin tanıman lazımdı’ demeye getirmesin. Ben İl yönetim kurulu ile toplantı yaparken görmedim. Urla’da seçim çalışması yaparken de bu kardeşimi görmedim. Beni alkışlayın diye söylemiyorum. Ben o arkadaşımızı da seviyorum. Takip de ediyorum. Ben sürecin yanlış yönetildiğini ve bu yanlışlığın beraberinde başka sıkıntılar getireceğini söylüyorum. Ben bu partinin gelenek muhafızı değilim, birileri kirletecek biz temizleyecek değiliz. Bu kongre birilerinin ayrıştırdığı kongredir. O sebeple İzmir bu kongrede birlikteliğini ortaya koymalı ve bizleri birleştirmelidir.”

Ülkü Doğan

KÜRSÜDEN PROTESTOLARA KARŞILIK VERDİ

Konuşması esnasında gerginliğin yükseldiği salonda divan heyetinin müdahalesi gerçekleşti. Dervişoğlu, “İzmir’de 30 ilçemiz var. 12 ilçe başkanımız Sinan kardeşime destek açıklaması yaptı, saygı duyuyorum. Onlar Sinan Bezircilioğlu’nu tanımasalar yapmazlardı.” deyince salondan protesto sesleri yükseldi. Dervişoğlu, protestoculara, “Bakın ne güzel size slogan attırdım” diyerek karşılık verdi. Bu sözlerin ardından “Sinan Başkan” şeklindeki sloganlar daha da arttı. Bunun üzerine Dervişoğlu, “İşte bunu bekliyordum” dedi.

YUHLADILAR

Salonda tansiyon yükselince Divan Başkanı Erhan Usta müdahale ederek Dervişoğlu’na “Sayın Başkan istirham ediyorum” sözleriyle müdahalede bulundu. Dervişoğlu “Daha konuşmam bitmedi” diyerek konuşmasına devam etti. Dervişoğlu “Kongreden İzmir’in 30 ilçesine hizmet edecek bir il başkanı çıkacağına inanıyorum. Hepinize tahammüllü olmayı ve demokrasiyi içselleştirmeyi tavsiye ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Bu sözlerin ardından salondan yer yer yuhlama sesleri yükseldi.

KAPALI KAPILAR ARDINDA

İyi Parti İzmir İl Kongresindeki seçim esnasında da tuhaf bir uygulama gerçekleştirildi. Seçim başlamadan önce salonda sadece oy kullanacak delegelerin kalması, İyi Parti’li vatandaşların salonu terk etmesi istendi. Seçim vatandaşlara kapalı olarak yapıldı.

Sinan Bezircilioğlu

TEŞKİLAT BEZİRCİLİOĞLU’NU DEĞİL, DERVİŞOĞLU’NU TANIMADI

Yeni başkanın 14 oy farkla seçildiği kongre, İyi Parti’yi adeta ikiye böldü. Seçim yarışını Aytun Çıray’ın desteklediği Sinan Bezircilioğlu, 333 oyla kazandı. Müsavat Dervişoğlu’nun desteklediği Ülkü Doğan, 319 oyda kaldı.

İzmir İYİ Parti yeni başkanını seçtiİzmir İYİ Parti yeni başkanını seçti

AKŞENER KATILMADI

İzmir İl Kongresinde birlik sağlanamaması üzerine seçimi protesto edip salonda yer almayacağı iddia edilen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tek adayla seçime gidilen Şanlıurfa kongresine katıldı. Akşener’in 2 milletvekili çıkarabildiği İzmir’de yer almayıp, hiç vekil çıkaramadığı Şanlıurfa’daki il kongresinde bulunması dikkat çekti.

İyi Parti Şanlıurfa 2. Olağan İl Kongresi, Mehmet Akif İnan Kongre Merkezi'nde yapıldı. Kongreye katılan İyi Parti lideri Meral Akşener, partisinin Şanlıurfa teşkilatıyla katılımcıları selamladı.

Akşener, benzer tartışmaların yaşandığı Ankara İl Kongresinde sorunu çözememiş, fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

İyi Parti’de kritik koltuk için büyük gerilim… Kavga dinmedi, kongre ertelendi!İyi Parti’de kritik koltuk için büyük gerilim… Kavga dinmedi, kongre ertelendi!

KAYNAK : Haber7
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ