FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

İstanbul’da dörtlü İdlib buluşması

Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın dörtlü İdlib zirvesi yarın İstanbul’da toplanıyor. Zirvede Ankara’yı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın temsil edecek. Ardından 4 ülke liderinin buluşması için takvim belirlenecek.

İstanbul’da dörtlü İdlib buluşması

Suriye krizinin ilk gününden itibaren akan kanın durması için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen ve 3,5 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacıya kapılarını açan Türkiye, Esad rejiminin İdlib’de felakete dönüşecek olası saldırısına karşı girişimlerini sürdürüyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “ateşkes” önerisinin damgasını vurduğu Tahran Zirvesi’nin ardından, yarın İstanbul’da liderlerin özel temsilcilerinin katılacağı dörtlü bir toplantı düzenlenecek. Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın yer alacağı toplantıda Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın temsil edecek. 

LİDERLER DE GÖRÜŞECEK 

Özel temsilcilerin masada olacağı toplantıda, daha sonra belirlenecek bir tarihte Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel’in katılımıyla gerçekleşecek dörtlü liderler zirvesinin gündemi oluşturulacak. 

Sakarya Zaferi dönüm noktası 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Zaferi’nin yıldönümüyle ilgili bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında “Sakarya Zaferi, uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükseltmiş ve istiklal mücadelemiz esnasında elde edilen en parlak başarılardan biri olarak tarihteki yerini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolda azim ve inançla elde edilen tüm zaferler, aziz milletimizin fedakarlığı, vatan ve bayrak sevgisi, ilham vesilesi olmaya ve yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir” dedi.  

Bütün yük bize bırakılamaz 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter’da İdlib’le ilgili açıklama yaptı: İdlib’e yapılacak bir saldırı, insani felakete ve göç dalgasına yol açacak, siyasi çözüm arayışlarını baltalayacaktır. Bu sorunun bütün yükünü Türkiye’nin üzerine yıkmak, ne adildir ne de doğru. Cumhurbaşkanımızın çabası ortadadır. Batılı ülkelerin kimyasal silah açıklaması anlamsızdır. Yüz binlerce insan konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Her tür ölümün önlenmesi esastır. 

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.