İstanbul müze şehri olacak

İstanbul müze şehri olma yolunda ilerliyor. Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları projesi tamamlanan müzeler arasında.

İstanbul müze şehri olacak

Yeni kültür sanat sezonunu Sultanahmet’teki İSMEK Sanat Sokağı ile açan Kültür A.Ş, İstanbul’un farklı yerlerinde yeni müzeler açmayı planlıyor.

Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Kütük, şehrin müze açısından yetersiz olduğunu, yeni projeler için harekete geçtiklerini belirtti. Kütük, ilk etapta restorasyonu biten Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı’nın müze olacağını söyledi. Müze, yılbaşında ziyarete açılacak. Edirnekapı’daki tarihi Tekfur Sarayı ise önümüzdeki yıl Çini Müzesi’ne dönüştürülecek. Bizans döneminin büyük saray komplekslerinden biri olan Anemas Zindanları ise Bizans İşkence Müzesi olacak. Restorasyonu biten proje 2017’de ziyarete açılacak. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Miniatürk’ün yeni versiyonu Miniaworld’te ise dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok tarihi eserin minyatür maketleri yer alacak.

FESHANE TASAVVUF MEKANINA DÖNÜŞECEK

Kütük, yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Feshane’nin ‘Tasavvuf Kültürü Müzesi’ olarak yeniden dizayn edileceğini söyledi. Osmanlı Kıyafet Müzesi, Su Medeniyetleri Müzesi, Klasik Osmanlı El Sanatları Müzesi gibi projeler de planlar arasında.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde “Şehitler Müzesi”ni hayata geçirmeyi amaçladıklarını belirten Kütük, “Kamyonetle Taksim’e çıkan Şerife Boz’un kamyonetini satın aldık. 5 tank tarafından ezilmiş araç aldık. Tankın önünde yatan arkadaşın o gün giydiği kıyafetleri aldık. Merhum Mustafa Cambaz’ın da kıyafetlerini temin edeceğiz” şeklinde konuştu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ