İran’la Türkiye arasında işbirliği kararı

Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmini yükseltmek için tarım alanında işbirliği yapma kararı alındı. Ortak basın toplantısında iki ülkenin tarım bakanları kararı açıkladı.

İran’la Türkiye arasında işbirliği kararı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran ile ticaret hacmini 30 milyar dolara taşımak için tarım sektörü olarak iş birliği yapma kararı aldıklarını belirtti.

Çelik, İran Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati ile düzenlediği basın toplantısında, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi nedeniyle temmuz ayında yapılması planlanan toplantının bugün yapılabildiğini ifade etti.

MEVCUT HACİM 10 MİLYAR DOLAR

Tarım ve kırsal kalkınma alanında iki ülkenin önemli değerlendirmelerde bulunduğunu dile getiren Faruk Çelik, bu konuda mutabakat sağlandığını ve 10 milyar dolarlık ticaret hacmini 30 milyar dolara taşımak noktasında tarım sektörü olarak iş birliği yapma kararı aldıklarını belirtti.

Çelik, tarım ticareti için ulaşım alanında yaşanan sorunları da ele aldıklarını bildirerek, iki ülkenin tarım modernizasyonu konusunda da karşılıklı tecrübe ve birikimlerini paylaşacağını dile getirdi.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETTİ

İran Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati de aynı dine sahip iki ülkenin, yıllardır hem siyasi, hem ekonomik anlamda iş birliği içinde olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, ambargo döneminde bize çok ciddi destek oldu. Bu nedenle Türkiye’ye her zaman minnet duyuyoruz. Aynı şekilde Türkiye’ye kalleşçe darbe girişimi olduğunda İran yetkilileri Türkiye ile birlikte sabahladılar, gözlerini kırpmadılar ve Türkiye’ye desteklerini bildirdiler.” diye konuştu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ