İran Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik istiyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girme arzusunu dile getirdi.

İran Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik istiyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında evsahibi Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’le görüştü. CRI’ın haberine göre, görüşmede iki komşu ülkenin aynı zamanda Müslüman dünyasında önemli işbirliği ortağı olduğunu belirten Nazarbayev, iki halk arasındaki derin dostluğa dikkat çekti.

Ruhani’nin nükleer sorunun çözülmesindeki çabalarına işaret eden Nazarbayev, İran’ın Hazar Denizi’ndeki kıyıdaş ülkelerin faydasına dış politika gütmesini temenni ettiklerini kaydetti. Nazarbayev, İran’la her alanda işbirliği ilişkisini geliştirmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

Konuk Cumhurbaşkanı Ruhani ise, Müslüman bir ülke olarak Kazakistan’ın gösterdiği sağlam dostluk ve kardeşliğe büyük önem atfettiklerini kaydetti. Kazakistan’ın uluslararası alanda İran’a verdiği değerli desteğe teşekkür eden Ruhani, iki ülke arasında stratejik güvenin korunmasını arzuladıklarını vurguladı.

Ruhani ayrıca, İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) girme arzusunu da dile getirdi ve bu konuda Nazarbayev’in yardım sağlamayı kabul ettiğini söyledi.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ