FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

‘İktidarları gitmesin diye itiraz ediyorlar’

‘İktidarları gitmesin diye itiraz ediyorlar’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, bazı baroların, baroların yapısıyla ilgili gerçekleştirilmesi planlanan değişikliklere itirazlarına ilişkin, “Bunlar kendi güç ve kudretlerinin, ellerinde olan imkanın kaybolmasından müşteki olarak itirazda bulunuyorlar” dedi. Dağ şunları söyledi.

“Barolarla ilgili bu çalışma belirli bir olgunluğa eriştikten sonra AK Parti Grubumuz baroları davet etti, ‹buyurun tartışalım›. Ne yazık ki şu anda yürüyen baroların büyük bir kısmı özellikle Ankara, İstanbul, İzmir böyle bir toplantıya iştirak etmeyeceğini söyledi.”

DEMOKRATİK BARO

Daha demokratik bir yapının oluşması için gerçekleştirdikleri çalışmalar süresince nispi temsil, çoklu baro gibi konuları tartıştıklarını dile getiren Dağ, “Çoklu baronun daha insanların özgürlüğüne dönük olduğuna, herkesin kendi istediği baroda çalışma imkanının söz konusu olacağına dair bir kanaat oluştu. Eğer son anda teklifte herhangi bir değişik söz konusu olmazsa da şu anda 2 bin avukat bir araya geldiğinde kendi barosunu oluşturabilecek” dedi.

Bazı baro yönetimlerinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Yargı Strateji Belgesinin açıklandığı toplantıya da katılmadıklarını hatırlatan Dağ, “’Biz sizle aynı şekilde düşünmüyoruz’ deyin, biz de öyle diyelim. Dolayısıyla ayrı ayrı düşünüp bir noktaya gelmek belki çok kolay olmuyor. Yani sizin biriyle tokalaşabilmeniz için elinin açık olması lazım. Karşınızda yumruk varsa tokalaşamazsınız veya o konuda bir anlaşma veya bir fikir mücadelesi, fikir teatisi yapma durumunuz söz konusu olmaz. ifadelerini kullandı.”

AVUKAT KORUNACAK

Kendisinin de İzmir Barosu’na mensup bir avukat olduğuna işaret eden Dağ, “önümüzdeki süreçte kim daha çok avukatların haklarını, hukuklarını savunacaksa o barolar daha çok ön plana çıkacaktır. Bu arkadaşlar özellikle bu konuda avukatların kahir ekseriyetinin böyle düşündüğünü bildikleri için bir hezeyan, bir bağırış içindeler” dedi.

FEYZİOĞLU: TOPLUM KRİZ İSTEMİYOR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yaşananları şöyle anlattı: “Adalet Bakanı sabah 04.00’e kadar uğraştı ve ben de irtibat halindeydim. İçişleri Bakanı ile defalarca görüştüm. Meclis Başkanı, İçişleri Bakanı’nı defalarca aradım. Bu toplum kriz istemiyor” dedi. 

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.