İkili eğitim değişecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullardaki sabahçı-öğlenci şeklindeki ikili sistemi kaldıracaklarını açıkladı. Bakanlığın bir projesi de, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmek.

İkili eğitim değişecek

Tek bir kritere bakılarak, Türkiye’nin eğitim durumunu değerlendirmenin hata olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türkiye, geçmişe kıyasla eğitime daha çok önem veriyor ve eğitimde de alınan sonuçlar çok daha iyi durumdadır, geçmişe göre çok iyi durumdayız.” dedi. Yılmaz, ilerleyen dönemde sabahçı-öğlenci şeklindeki ikili eğitimin kaldırılacağını söyledi. Bakan Yılmaz, Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi’nde Bakanlık ve Anadolu Üniversitesinin iş birliğinde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yerli zeka ölçeği tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YABANCI DİL EĞİTİMİ ARTIRILACAK

Yılmaz, TIMSS matematik ve fen eğitimleri araştırmasında, Türkiye’nin 4. sınıf başarı ortalaması 2011’de 469 puan iken, 2015’te 483’e çıktığını aktarırken, şöyle konuştu: “Bu sonuçla Türkiye, Fransa ve Yeni Zelanda ile aynı kategoride bulunuyor. Türkiye 8. sınıf matematik başarı ortalaması, 2011’de 452 puan, 2015’te 458 puandır. Türkiye, ilk katıldığı 1999’dan bu yana başarı puanını artırmıştır. Tek bir kritere bakarak Türkiye’nin eğitim durumunu değerlendirirsek hata yaparız. İnşallah önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alarak, ikili eğitimi kaldırarak, yabancı dil eğitimini artırarak, mesleki ve teknik eğitime önem vererek, gerek TIMSS’te gerekse PISA’da çok iyi sonuçlar alacağımızı söylüyorum.”

PERFORMANS SİSTEMİ

Yılmaz, öğretmenlerin hizmetiçi eğitimine önem verileceğini, Öğretmen Strateji Belgesi’nin yayımlanacağını, Öğretmen Akademisi’nin hayata geçirileceğini, performans değerlendirme sisteminin getirileceğini bildirdi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ