İdamın geri dönüşü olmaz

Kılıçdaroğlu, “İdam olsaydı Ergenekon ve Balyoz davasında komutan, asker, gazeteciler idam edilmişti. Bu biraz sokağın gazını almak için ifade edilen bir deyimdir, hükümetin de böyle bir teklif getirmeye niyeti yoktur” dedi

İdamın geri dönüşü olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TRT Haber’de katıldığı programda gündeme dair şunları kaydetti:

 YENİKAPI’DAKİ TABLODAN MEMNUNUM: Yenikapı’daki tablodan memnunum. 12 maddelik bir manifesto hazırladım. Camiye, kışlaya ve adliyeye siyaset girmesin.  

 BEL ALTI VURUŞLARA KARŞIYIM: Siyasetçi toplumun önündeki adam demektir, bundan kaçma şansınız yok. Özel hayata gazetecinin girmemesi lazım. Bir gazete Binali Bey’in oğlunun fotoğraflarını yayınladı. Ağzıma dahi almadım, onun özel hayatıdır banane. Kızım avukat 78 metrekare daire aldı diye kıyamet koptu. Aynı şekilde Başbakan’ın eşi ve çocuklarıyla ilgili bel altı vuruşlara karşıyım.

 KRAVATI BİLE SORDUK: Yenikapı’ya gitmeden benim özel kalem müdürüm ile Cumhurbaşkanı’nın özel kalem müdürü arasında haberleşmeler oldu. Nasıl olacak, nereden geleceğiz, nasıl konuşacağız, süremiz nedir… Hatta şunu bile sorduk, kravat takılıyor mu, takılmıyor mu? Sayın Bahçeli konuşurken Binali Bey, Genelkurmay Başkanı’nın da konuşmak istediğini söyledi. ‘Kendisi de demokrasiyi savunmak zorunda, bizim açımızdan bir sakıncası yok’ dedim.

 SIZMADILAR YERLEŞTİRİLDİLER: FETÖ örgütüne daha önce F tipi yapılanma diyorduk. Bunlar sızmadılar, yerleştirildiler. Sınav sorularını çaldılar. Biz ‘yapmayın’ dedik, yapıldı, yerleştirildi. Yapılanın yanlış olduğunun farkına varıldı ve ayıklanıyor.

  HEPSİ SUÇLU DEMEK DOĞRU DEĞİL: Bizim bir istihbarat örgütümüz yok. Devlet bize, hükümet bize şu cemaattendir derse gereğini yaparız ama ortada bize ulaşan biri yok. Eski milletvekili arkadaşımızın kızını çıkarmışlardı, söyledik ilgisi yoktur diye düzelttiler. Binlerce kişi kamudan çıkarıldı, bunların tamamı gerçekten cemaat üyesi mi?

 HDP DE OLMALIYDI: Anayasa Komisyonu’nda HDP’nin olması gerekiyor. Meclis’in bombalandığı geceye bakalım, 4 partinin milletvekili de var, HDP de darbeye karşı. Dönüyoruz ertesi güne, sabahleyin 4 partinin yetkilileri çıktılar, konuşma yaptılar. Sonra 4 parti oturduk bir demokrasi manifestosu yayınladık. İçinde hepsinin imzaları vardı, grubu bulunan bir partiyi dışlarsanız doğru olmaz. Siyaset meşru alanda yapılır, siyasetin görevi HDP’yi meşru alanın içine çekmektir. Bunu Cumhurbaşkanı davet ettiği zaman da dedim. PKK’ya ‘terör örgütü değildir’ söylemi bizim de rahatsız olduğumuz bir söylem tarzıdır. Lamı cimi yok. PKK açık ve net bir terör örgütüdür. Söylemek istediğim, bu deklarasyonda HDP’lilerin imzası varsa ortak payda oluşturmuşuz demektir. .

 VATANDAŞLARIN TALEBİ: İdam konusu genelde gösterilere katılan vatandaşların bir talebi olarak yansıyor. Devleti yönetenler sokağa teslim olmazlar. İdamı kaldırmış bir toplumuz. İdamla ilgili bir karar verilir ve yanlış olduğu ortaya çıkarsa bunu düzeltme şansı kocaman bir sıfırdır. İdam olsaydı Balyoz ve Ergenekon davasında komutan, asker, gazeteci, profesör idam edilmişti. Bu davaların tamamının kumpas olduğu ortaya çıktı. İdamın böyle bir geri dönülmeyen yönü vardır. İdam kararları parlamentodan çıksa dahi geriye yürümez. Bunu Adalet Bakanı da bilir, barolar da bilir. Uluslararası anlaşmalara imza atmış bir devletiz. Bu biraz sokağın gazını almak için ifade edilen bir deyimdir, hükümetin de böyle bir teklif getirmeye zaten niyeti de yoktur.

‘Sanatçılar, demokrasinin ve ülkenin güvencesidir’

Kılıçdaroğlu, Seferihisar Belediyesi’nce gerçekleştirilen Yazarlar Evi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Yazarlar Evi’ni açtık, Attila İlhan adını alacak. Yaratıcı yazarlarımız buraya gelecekler. Gelecek kuşakları aydınlatacaklar. Sanatçılar bu ülkenin geleceğinin güvencesidir, düşünmenin, demokrasinin güvencesidir, özgüven veren insanlardır onlar” dedi.

‘Terörle mücadele için ne istediyseniz verdik’

YARGILAMA TELEVİZYONLARDAN VERİLMELİ: Batı dünyasından hiç kimse desteklemedi dersek doğru dememiş oluruz. Darbeyi destekleyen bilmediğimiz unsurlar da olabilir. Tablo net ortaya mahkemeler sırasında ortaya çıkar. Bu yargılama sürecinin televizyonlardan canlı verilmesi, bilmemiz lazım. Bunu yapabilirsek, biz de öğrenmiş oluruz, kimden talimat aldı?

NİYE ENGELLENMİYOR?: Bütün siyasi partilerin teröre karşı açık ve net tavır takınmaları lazım. TBMM’de şu kanun gerekiyor dediler, verdik. Anayasaya aykırı olmasına rağmen milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına da evet dedik. CHP’den ne istiyorlar terörü engellemek için. Ama terör niye engellenmiyor diye sorma hakkımız var. Çünkü ne istediysen verdik.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/idamin-geri-donusu-olmaz-siyaset-2293539/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ