FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

IATA’dan Covid-19 için dijital seyahat kartı uygulaması

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Covid-19 test sonuçlarını ve aşı bilgilerini içeren dijital seyahat kartı mobil uygulamasını çıkarıyor.

IATA’dan Covid-19 için dijital seyahat kartı uygulaması

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA),mobil cihazlar için dijital Covid-19 seyahat kartı (Travel Pass) uygulamasını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Hava yolu ile seyahat edecekler için Covid-19 test sonuçları ve aşı sertifikaları bilgilerini içerecek olan dijital seyahat kartı uygulamasının bu ayın ortalarında öncelikle Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store’da yerini alması bekleniyor.

IATA Afrika ve Orta Doğu Bölge Başkan Yardımcısı Kamil Alawadhi, dijital seyahat kartı uygulamasının 15 Nisan civarında iPhone’lar için App Store’da ve ardından da Android cihazlar için Google Play’de kullanıcılara sunulmasının beklendiğini söyledi.

Uygulamanın hangi tarihlerden itibaren hangi ülke ve havayolları tarafından zorunlu tutulacağı konusundaki belirsizlik devam ederken; Alawadhi, “Uygulamanın başarısı, farklı ülkelerdeki, farklı havayolu şirketleri ve havaalanları tarafından benimsenmesine bağlı olacaktır” dedi.

TEST VE AŞI BİLGİLERİ YER ALACAK

Ücretsiz olarak Apple Store ve Google Play’den indirilebilecek olan Dijital Seyahat Kartı’nda, yolcuların Covid-19 testi ve aşı bilgileri bulunacak. Kartta ayrıca testlerin ve aşıların hangi kurumlar tarafından yapıldığı bilgisi de yer alacak.

Dijital bir “pasaport” gibi kullanılabilecek olan IATA’nin Travel Pass uygulaması, kullanıcının bireysel test sonuçları ve aşı bilgilerinin yanısıra, pasaportunun elektronik kopyasını da içerecek.

TRAVEL PASS NASIL ÇALIŞIYOR?

Kullanıcıların aşı sertifikalarını ve Covid-19 testlerinin sonuçlarını saklamanın yanı sıra, pasaportlarının dijital bir örneğini de kapsayacak olan uygulama, seyahat edilecek olan ülke ve bölgelerle ilgili Covid-19 salgınına bağlı yerel seyahat kısıtlamaları ve gerekliliklerini de içerecek.

Havayolu yolcularının kimlik bilgilerini ve güncel sağlık durumlarını havayolu şirketlerine ve hükümetlere hızlı bir şekilde sunmalarına izin vermek amacıyla geliştirilen IATA Travel Pass uygulamasının, pandemi ile sarsılan küresel turizmin toparlanışına ve havacılık sektörünün canlanmasına da katkı vereceği ifade ediliyor.

KAYNAK : habertürk, Haber7

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.