Firmandex

Hedef Cerablus

Terör örgütü DAEŞ’i Türkiye sınırına yakın stratejik bölge Çobanbey’den temizleyen Suriyeli muhalif birlikler, Cerablus ilçesini geri almak için de operasyon hazırlıklarına başladı. Cerablus, Halep’in kuzeyinde oluşturulmak istenen güvenli bölgedeki Azez – Mari üçgeninde yer alıyor.

Hedef Cerablus

Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre muhalifler uzun vadede bir Cerablus operasyonuna girmeyi planlıyordu ve Münbiç terör örgütünden temizlenince harekât tarihi öne alındı. Muhalif birlikler Çobanbey beldesini DAEŞ’ten geri aldıktan sonra örgüt Cerablus’taki üst düzey komutanlarını ilçeden çekmiş, saha komutanlarının da aralarında bulunduğu kişilerle Bab ilçesine göndermişti.

Neden önemli?

Azez – Mari – Cerablus hattında muhalif birliklerin kontrolü sağlaması o bölgede kurulmak istenen güvenli bölge için önemli bir adım olacak. Ayrıca sınır hattından terör örgütü DAEŞ’in temizlenmesini sağlayacak. Devletlerin bir diyalog neticesinde Cerablus’a uzanan üçgende tampon bölge oluşturulmasını mümkün hale getirebilmeleri için, öncelikle bölgede kontrolü sağlamak gerekiyor.

Ümran ağabeyini kaybetti

Suriye’nin Halep kentinde Esad rejiminin gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından götürüldüğü ambulanstaki bakışlarıyla dünya kamuoyunun gündemine oturan 5 yaşındaki Ümran Dakniş, aynı saldırıda yaralanan ağabeyini kaybetti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 10 yaşındaki Ali Dakniş’in çarşamba günkü saldırıdan sonra kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumduğunu aktardı. Reuters, 10 yaşındaki Ali’nin iç kanama ve organ hasarı nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135740

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ