Firmandex

Hayatın her alanına dokunan yasa tamam

Torba yasa Meclis’ten geçti. Yasa şehit yakınına ÖTV’siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile yeni teşvik sistemini de kapsıyor.

Hayatın her alanına dokunan yasa tamam

Torba kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tasarı, proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV’siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Düzenlemelerden bazıları şöyle:

– Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde ise anne veya babası ÖTV ödemeksizin araç alabilecek.

– Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün süresi 1 Temmuz 2017’ye uzatılacak.

–  Kamudaki teftiş veya denetim elemanlarının işlemlerindeki kişisel kusur, haksız fiil veya sorumluluklarına dair idare aleyhine tazminat davası açılabilecek. Ancak bu görevlilerin eylemlerini kin, garez, hatır, baskı veya telkinle yaptığı kanaati oluşursa idarenin ödediği tazminat görevliye rücu edilebilecek.

– Turizm tesisleri yapmak üzere kamu arazisi tahsis edilen işletmecilerden 2016’da alınması gereken kira, kullanma izni bedelleri, hasılat payları, izinsiz kullandıkları Hazine taşınmazlarının ecrimisillerin ödeme süreleri 1 yıl ertelenecek.   

– Faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar tespit edilen vakıf üniversiteleri ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni, YÖK’ün teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile kaldırılacak.

–  İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine intikal ettirilecek.

–  Öğrencilerin nakledildiği üniversiteler, faaliyet izni kaldırılan vakıf üniversitesinin borçlarından dolayı sorumlu tutulamayacak.

–  Müsadereye konu olmaları nedeniyle kamu hizmetine sunulamayacak olan orman niteliğini kazanan taşınmaz üzerinde bulunan fabrika ya da ticarethaneler, 49 yıllığına kiraya verilebilecek.

– DSİ Genel Müdürlüğü muhasebe hizmetleri 5 yıl daha Maliye Bakanlığı personelince yürütülecek.

– Özel kreş ve gündüz bakımevleri, 5 vergilendirme dönemince Kurumlar Vergisi’nden istisna olacak.

–  Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında kredi teminatı sağlayan kurumlara, GV Kanunu kapsamındaki kazanç ve iratları üzerinden vergi kesintisi yapılmayacak.

–  Aile hekimlerinin en az 8 saat nöbet mecburiyeti kaldırılacak. 

– İstanbul Kent Üniversitesi adı altında bir vakıf üniversitesi kurulacak.

–  İstanbul’da Beykoz Üniversitesi, İzmir’de Bakırçay ve Demokrasi üniversiteleri kurulacak. Niğde Üniversitesi’nin adı Ömer Halisdemir Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135582

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ