Hasip Kaplan kimdir? Aslen nerelidir?

Siyasetçi ve avukat Hasip Kaplan kimdir? Kürtlere yönelik söylediği sözlerle gündeme gelen Hasip Kaplan aslen nereli ve kaç yaşındadır?

Hasip Kaplan kimdir? Aslen nerelidir?

HASİP KAPLAN KİMDİR?

1 Ocak 1954 senesinde dünyaya gelen Hasip Kaplan aslen Şırnaklıdır. Kürt asıllı Türk siyasetçi ve avukat olan Hasip Kaplan evli ve 2 çocuk babasıdır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni mezunu olan Kaplan uluslararası hukuk uzmanı olarak çalışmıştır. Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yapmıştır. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde Uluslararası Hukuk dersleri vermiştir. Avrupa Hukukçular Birliği’nin Türkiye Üyesi olmuştur. Hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarı olup, yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konferansa katılmış ve dört kitap yayınlamıştır.

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde BDP’nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’ndan Şırnak’ta bağımsız aday olarak gösterilmiş, yaklaşık %30 oy oranıyla (39,434 oy) XXIV. Dönem TBMM Şırnak milletvekili olarak seçilmiştir.

Ayrıca Hasip Kaplan 5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur.

28 Nisan 2014 tarihi itibariyle diğer BDP’li milletvekilleri ile beraber Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) geçmiş ve TBMM’de 27 kişilik HDP grubunu oluşturmuştur.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ