Firmandex

Halep’teki ‘insani yardım ateşkesi’ne bombalı son

Halep’teki sivillere yardım edilmesi için rejim güçleri ile muhalifler arasında her gün üç saatlik ateşkes yapılması planı, ateşkesin ilk saati bitmeden sona erdi

Halep’teki ‘insani yardım ateşkesi’ne bombalı son

Halep’te Rusya’nın kentteki sivillere yardım ulaştırılması için ‘her gün 3 saatlik’ ateşkes ilan etme kararı, uygulamaya girdiği ilk gün bozuldu.

Reuters haber ajansına konuşan muhalif Ceyşül Nasr örgütünün sözcüsü Muhammed Raşid, Beşar Esad rejiminin ateşkesin uygulandığı süre içinde Ramusah bölgesindeki muhaliflere yönelik saldırı düzenlediğini iddia etti. 

Obama’ya yardım çağrısı

Halep’te, muhaliferin kontrolü altındaki bölgelerde çalışan doktorların ABD Başkanı Barack Obama’ya yazdıkları mektupta, kentte yaşayan 250 bin sivile yardım edilmesi istendi. 29 doktorun imza attığı mektupta, sağlık merkezlerine yönelik hava saldırılarının sona ermemesi durumunda bir ay içinde sağlık merkezlerinin tamamının yok olacağı belirtildi. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Halep’te muhalif bölgelerdeki hastanelere yönelik saldırılara ilişkin soruşturma açılmasını talep etti. Örgüt, dün İdlib ve Halep’te sağlık tesislerinin kapanmasına neden olan altı hava saldırısı tespit ettiğini ve bu saldırılarda 17 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/halep-teki-insani-yardim-dunya-2293514/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ