Halep’e yardım için aracını satıyor

Afyonkarahisar’da bir esnaf, Haleplilere yardım için pikabını satılığa çıkardı. Masum insanlar için dua ederken ‘Bu insanlar için ne yapabilirim?’ diye düşündüğünü söyleyen Cemal Çelik, farkındalık oluşturmak istedi. ‘Akan kanı durdurmak için gönüllüyüz’ diye konuşan Çelik, Pazartesi gününe kadar en çok fiyatı veren kişiye aracını satacağını kaydetti.

Halep’e yardım için aracını satıyor

Afyonkarahisar’da bir esnaf, Halep’tekilere yardım göndermek için aracını sosyal medya üzerinden satıyor. Cemal Çelik (38), yaptığı açıklamada, Halep için gece düzenlenen bir programa katıldığını ve çok etkilendiğini söyledi.

Masum insanlar için dua ederken “Bu insanlar için ne yapabilirim?” diye düşündüğünü belirten Çelik, “Zulüm altında olan birçok insan var, bu insanlar için bir şeyler yapılması gerekir diye düşünürken, Allah gönlümüze bunu düşürdü. Aracımı sosyal medya üzerinden satılığa çıkardım. Böyle bir desteğe sebep olacağım için mutluyum” diye konuştu.

‘Akan kanı durdurmak için gönüllüyüz’

Pikabını, pazartesiye kadar en yüksek fiyatı verene satacağını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

“Bu benim şahsıma değil, oraya götürebilecek herhangi bir yardım kuruluşuna verilecek. Farkındalık oluşturmak istedim. Burada ben aracın modelinde rakamında değilim, insanlar oraya elinden geldiğince yardımda bulunsun. Bu sadece Halep meselesi değil, zulmün olduğu her yer için bunu yapıyoruz. Bizlerden çok daha farklı yardımlar yapıp da bunu gündeme getirmeyen insanlar var. Elimizden geleni yapalım. Akan kanı durdurmak için maddi veya manevi bugün gönüllüyüz. Oralarda mücadele etmek için de gönüllüyüz. Yalnız değiller, bu millet onların yanında.”

Çelik’in, Facebook’taki “Pazartesiye kadar! Halep yardım hesabına kendisi yatıracak şekilde en çok fiyat verene satılık” paylaşımına teklif sunulabiliyor.

‘Kızımın çeyizini Halep için satıyorum alan var mı?’

Müslümanların kadim yurdu Halep’te tarifi imkansız bir vahşet yaşandı. Kentin doğusunda mahpus 100 bin kişi,akıl almaz işkencelere maruz kaldı. 3 ay önce kuşatılan kent, açlık ve yokluğa mahkum edildi. 20 gün önce başlayan kara harekatı ile yüzde 90’ı işgale uğrayan kent, geçen sürede 2 bin şehit, 20 binden fazla yaralı verdi. Son 2 günde rejimin şehir merkezinde sokaklarda infaz ettiği sivil sayısı 400’ü aştı. Hal böyle iken Türkiye’den birçok yardımsever, Halep’te yaşanan insanlık dramına yardımcı olmak için kolları sıvadı. Müslüman kardeşlerinin çektiği acılara dayanamayan vatandaşlar, toplanan yardımlara duyarsız kalmadı. Sosyal medyada yer alan bir Whatsapp sohbet görüntüsünde, Konya’da yaşayan bir annenin kızının çeyizini satarak Halep’e göndermek istediği yer aldı. ‘Ciğerim yanıyor benim’ diye konuşan kadın ayrıca yüzüğünü de satarak yardım göndereceğini söylüyor. İşte sosyal medyada görüntülenen o konuşma:Konyalı bir anne kızının talebi üzerine kızının çeyizini ,parasını Halepli mazlumlara gondermek üzere satıyor..! R#HaleptaKatliamVar pic.twitter.com/BVwhFMEyaw— Halep gönüllüleri (@islam_Fedaisi1) 14 Aralık 2016

İHH’nın Halep konvoyu yola çıktı

Saldırıların başladığı günden bu yana Suriye’ye yönelik yardımlarını aralıksız sürdüren İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın sessiz kaldığı Halep’teki duruma dikkat çekmek amacıyla bir kara konvoyu hazırladı. Tüm dünyanın göz yumduğu katliam karşısında mazlumlar için gönül birliği ile oluşturulan “Halep’e Yol Açın” konvoyu Kazlıçeşme’den yola çıktı. Türkiye’nin 81 ili ve yurt dışından da katılımlar beklenen konvoyun güzergahı üzerindeki illerde Halep’teki saldırıları protesto için eylemler yapılacak.Konvoyda, içerisinde temel gıda malzemelerinin yer alacağı yardım TIR’ları olacağı gibi katılımcılar da yanlarında insani yardım malzemeleri getirebilecek. Konvoyun son durağı olan Cilvegözü sınır kapısında da bir basın açıklaması yapılacak. Açıklamada katliamların durdurulması ve insani yardım koridoru açılarak bu yardımların ulaştırılması çağrısı yapılacak.Ey güç sahipleri, Neredesiniz?İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, konvoyu uğurlamadan önce yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;”Ey İslam ülkeleri Türkiye arabulucu olmaya çalışıyor siz neden sessiz kalıyorsunuz. Türkiye’nin masada güçlü olması için halkın sokaklarda olması lazım. Halkımız bunu istiyor desinler. Ellerini güçlendirelim. İslam İşbirliği Teşkilatı neden Rusya’yı gözlemci olarak kabul edip siz bölgeye gitmiyorsunuz? Düşen ateş yüreğimizi yaktı”Esed katliamının en büyük destekçisi İran’a da seslenen Yıldırım; ” İran’a sesleniyorum. Bosna’daki gençler Sırpları hiç unutmadılar Suriye halkı da sizi unutmayacak. Allah’tan korkun ve katliamdan vazgeçin” dedi. Gazze’de yapılan yardım ve desteklerin Halep’e de yapılacağını söyleyen Yıldırım, “Yol açmaya çalışacağız, ablukayı kaldırmaya çalışacağız inşallah. Tüm dertlenen siyasi parti ve STK’larımızla birlikte hareket edip Müslüman kardeşlerimizi Halep’ten sağ salim çıkaracağız inşallah” ifadelerini kullandı. Son olarak konvoya eşlik edeceklere seslenen Yıldırım, “Allah Halep’i, Şam’ı, Kudüs’ü kurtarsın. Allah sizin gibi insanların sayılarını arttırsın. Seferiniz mübarek olsun. Allah’a emanet olun” dedi. Galeri: İHH’nın Halep konvoyu yola çıktı

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ