Firmandex

Halep gönüllüleri film oluyor

Halep’te bombalanan binaların enkazlarından kurtardıkları insanlarla sivil savunmanın simgesi haline gelen Beyaz Baretliler film oluyor. Hollywood yıldızı George Clooney’nin, AKUT’un eğittiği Suriye’deki yardım gönüllüleri Beyaz Baretliler’i konu alan bir film çekeceği iddia edildi.

Halep gönüllüleri film oluyor

Suriye’de faaliyet gösteren sivil savunma kuruluşu Beyaz Baretliler’in filmi yapılacak. Başta en ağır bombardımanların yaşandığı Halep olmak üzere Suriye’nin birçok noktasında faaliyet gösteren kuruluşu, Hollywood’un ünlü simalarından aktör ve yapımcı George Clooney’nin çekeceği iddia edildi.

Farklı meslekleri bir araya topluyor

Amerikan Variety dergisinde yer alan habere göre, Clooney, yapımcı ortağı Grant Heslov ile birlikte filmin senaryosunu yazacak bir isim arıyor. Suriye’de savaşın yoğun olduğu bölgelerde faaliyet gösteren ve isimlerine Beyaz Baretliler denilen sivil savunma gönüllüleri, kısıtlı imkanlara rağmen bombardımandan etkilenen yerlerde vatandaşların yardımına koşuyor. Her biri farklı meslek grubundan gelen bu silahsız sivil gönüllüler, aldıkları eğitimin ardından, enkazın altından hayat kurtarmaya çalışıyor.

2013’den bu yana faaliyet gösteren grup, son dönemlerde kaydettiği amatör görüntüler ile dünya kamuoyunun dikkatini bu bölgeye çekmeye çalışıyor. Daha önce de internet üzerinden film ve dizi izleme sitesi NetFlix, Beyaz Baretliler’le ilgili kısa bir belgesel yapmıştı.

Beyaz Baretliler Türkiye’nin Suriye’deki yüzakı

Salih, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Halep Sivil Komitesi ile yaptıkları görüşmenin ardından değerlendirmelerde bulundu. Beyaz Baretliler’in kuruluş aşamasında Türkiye’nin kilit rol oynadığını belirten Salih, “Bizi baştan beri eğiten Türkiye’dir. Türkiye, hem ekipman hem eğitim desteği verdi. Arama kurtarmadan lojistiğe birçok alanda ekipmanlarımızı Türkiye sağladı” diye konuştu. NOBEL’E ADAY GÖSTERİLDİİlk kurulduğunda 20 kişi olan Beyaz Baretliler’in bugün 3 binin üzerinde gönüllüyle hizmet verdiğini dile getiren Salih, gönüllülerin hepsinin de Suriyeli olduğunu kaydetti. Suriye’deki çalışmaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Beyaz Baretliler, Time dergisinin Ekim sayısının kapağında da yer aldı. Dergi, kapakta Suriyeli foto muhabiri Beha el-Halebi’nin Anadolu Ajansı için çektiği “Kamyonetle hayat kurtarmaya giden Beyaz Baretliler” fotoğrafını kullandı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ