FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Gümrük Kanunu’ndaki cezalara ayar gelecek

Gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesi için 2023 yılına kadar Gümrük Kanunu’nda öngörülen cezalar gözden geçirilerek daha ölçülü hale getirilecek, ihracatta gümrük aşamasında belge, tahlil ve onay işlemleri için alınan ücretler rekabetçilik önünde engel oluşturmaması için yeniden tespit edilecek.

Gümrük Kanunu’ndaki cezalara ayar gelecek

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda, ticaretin ve seyahatin kolaylaştırılması,  kaçakçılığın önlenmesi ve işlemlerde şeffaflığın ve öngörülebilirliğin  artırılması için gümrüklerde yapılacak yeniliklere yer verildi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, gümrük işlemleri için farklı  kurumlardan temin edilen belgelerin tek başvuru noktasından elektronik olarak  alınmasına yönelik çalışmalar tamamlanacak. Geçiş belgesi tahsislerinde dağıtım  ofislerine ibraz edilen evrakın tamamı elektronik ortama alınacak, kağıt belge  ibrazı sonlandırılacak.

Gümrük Kanunu’nda öngörülen cezalar gözden geçirilerek daha ölçülü  hale getirilecek. İhracatta gümrük aşamasında belge, tahlil ve onay işlemleri  için alınan ücretler arasında rekabetçilik önünde engel oluşturanlar yeniden  belirlenecek.

Limanlara girişte tek kart uygulamasına geçilecek, hudut kapılarında  görev yapan tüm kurumlarda 7/24 çalışma başlatılacak, Gümrük Müşavirleri Odası  kurulacak.

Kara sınır kapıları ve iç gümrüklerde tüm ödemelerin 24 saat kartlı ve  elektronik sistemle yapılması sağlanacak.

İSTANBUL HAVALİMANI’NA “VETERİNER SINIR KONTROL NOKTASI”

Gümrük kontrollerinde ve kaçakçılıkla mücadelede etkinlik artırılacak,  eşya, taşıt ve yolcu kontrollerinde ileri teknolojiye sahip sistemler ve  uygulamalar bütçe imkanları çerçevesinde yaygınlaştırılacak.

Veteriner sınır kontrollerinin etkin olabilmesi amacıyla İstanbul  Havalimanı ve Sabiha Gökçen Veteriner Sınır Kontrol Noktası müdürlüklerinin  hizmet binaları yapılacak.

Ambarlı, Derince, Tekirdağ limanlarında yer sorunları çözülecek,  ihtiyaç duyulan makine teçhizat temin edilecek.

Veri Yönetimi ve Hedefleme Yazılımı Projesi hayata geçirilecek, dış  ticaret işlemlerinin daha analitik olarak değerlendirilmesi için Kurumsal Karar  Destek Sistemi yazılımı güncellenecek ve kapasitesi artırılacak.

GÜMRÜKTE BEKLEME SÜRELERİ KISALACAK

Öte yandan Ticaret Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl 415 olan  toplam yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahibi firma sayısı plan dönemi sonunda  575’e çıkacak.

İhracatta yükün deniz limanlarında gümrük gözetiminde ortalama bekleme  süresi 2,1 günden 0,8 güne, kara kapılarında bekleme süresi de 6,2 günden 2,4  güne gerileyecek.

 

 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.