Firmandex

Göz şişkinliğinin 7 nedeni

Gözlerimizin şişmesine yol açan nedenler sandığımızdan daha fazla!

Göz şişkinliğinin 7 nedeni

Swann Dermatology’den Dermotolog Mike Swann, göz şişkinliğinin nedenlerini ve çözüm yollarının şu şekilde olduğunu söylüyor:

1- Odayı fazla ısıtmak

Soğuk havalarda kaloriferi çok açtığında gözlerin daha da kurur. Böylece gözlerin normalden daha hassas hale gelir. Sıcaklığa bağlı olarak gözküresindeki muköz membranlar kuruyacağı için, gözdeki doku kalınlaşacak ve irrite olacak ve şişkinlik meydana gelecektir.

2- Uykusuz bir gece geçirmek

Kötü uyku sonucunda sabahları gözlerin şiş uyanabilirsin. Özellikle de stres altındaysan. Swan, “Stres altında olduğunda, adrenal bezlerinden kortizol hormonu salgılanır ve bu nedenle vücudundaki tuz dengesi değişir. Tuz dengesi bozulduğunda da daha fazla su tutarsın ve şişkinlik meydana gelir.” diyor.

3- Mevsimsel alerji 

Mevsim alerjilerinin en yaygın semptomları arasında göz şişkinliğini sayabiliriz. Alerjin varsa, vücudunda histamin salgısına başlanır. Deriye histaminin ulaştığı bazı durumlarda, özellikle göz çevresinde reaksiyon oluşabilir.

4- PMS dönemleri

PMS döneminde yaşadığın şişkinlik, gözlerinde de oluşabilir. Bu dönemde gözlerinde de su tutulabiliyor ve birkaç gün içerisinde kayboluyor.

5- Ağlamak

Bunu da bildiğinden şüphemiz yok. Fakat arkasındaki bilimsel gerçekleri bilmiyor olabilirsin. Ağlamanın ardından oluşan şişkinlik, gözyaşı bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanıyor. Ağlama sırasında salgılanan gözyaşının yapısında daha az tuz ve daha fazla su bulunuyor. Dokusal yapı ile gözyaşı arasındaki tuz konsantrasyonu farkı da göz şişkinliğine yol açıyor.

6- Vücuttaki suyun azalması

Gözler, beslenme planındaki küçük değişikliklere bile duyarlıdır. Alkol, vücudundaki su miktarını azalttığı için gözlerde de kuruluğa yol açar. Fazla tuzlu beslenen insanlar için de durum pek farklı değil.

7- Tiroit sorunları

Yukarıda sıralanan maddeler bir bakıma gelip geçici. Fakat bazı durumlarda göz şişkinliği önemli sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Hipertroidinin bazı çeşitleri, göz çevresindeki yağ dokusunda kalınlaşma meydana getirerek göz şişkinliğine neden olabilir.

Nasıl kurtulabiliriz?

Çoğu durumda göz kremi kullanabilirsiniz. Bu sayede göz çevresindeki kolajen dokusunu kalınlaştırır ve şişkinliği azaltırsınız.

Gözlerinize 15 dakika boyunca salatalık dilimi ya da soğumuş çay poşeti koymak da iyi bir yöntem.

Soğuk, genellikle inflamasyonu azaltır; buna bağlı olarak histamin salınımını yavaşlatır ve şişkinliği azaltır.

Hormon kaynaklı şişkinlik söz konusu olduğunda göz kremi pek işini görmeyebilir; fakat yine de şişkinliği azaltacaktır. Eğer alerji ve tiroit sorunların varsa, sorunu doktorunla birlikte çözmeniz iyi olacak.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ