“Gök kubbeyi başlarına yıkarız”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türkiye’nin Cerablus’a yaptığı “Fırat Kalkanı” operasyonu ve Kıbrıs sorunu değerlendirildi.

“Gök kubbeyi başlarına yıkarız”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’nin Cerablus’a yaptığı “Fırat Kalkanı” operasyonu ve Kıbrıs sorunu değerlendirildi.

TERÖR DEVLETİNE MÜSADE YOK

Terör ve Suriye konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu “Suriye sınırını geçerek Cerablus’da bulunan DAİŞ ve PYD unsurlarını hedef alan mehmetçiğimize, Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Rabbim yardımcıları olsun. Devlet ve millet kararlıdır, her türlü terörü bünyemizden söküp atacağız, medeniyet coğrafyamızda bizsiz ameliyat yapmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Suriye’de bölücü terör örgütüne devlet kurdurtmaya çalışanlar bilsin ki, bu noktada Türk devleti gök kubbeyi onların basına yıkacaktır. Her ne pahasına olursa olsun, Suriye ile olan 911 kilometrelik sınır hattımızda, bir terör devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz. Bunu herkes böyle bilsin ve kimse sabrımızı sınamaya kalkmasın.

DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLAYACAK

“KKTC Sağlık Bakanı kardeşim Faiz Bey’i kendi milletinin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlamaktan şeref duydum.” diyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu sözlerini söyle sürdürdü “KKTC Vatandaşlarının her biri bizim kardeşlerimizdir. Onların güvenli, özgür ve refah içinde yaşamaları hem 80 milyonluk Türk milletinin hem de Türk Devleti’nin teminatıdır. Türkiye olarak, Kıbrıs meselesinin her iki toplum için de eşit, adil, güvenli, ve özgürlükçü bir şekilde çözüme kavuşmasından yanayız. Kıbrıs konusunun çözüme kavuşmasından sadece adadaki Türkler ve Rumlar değil kazançlı çıkmaz. Bu çözümden bölge ve dünya barışı da çok şey kazanır. Türkiye olarak, çözüm konusuna yapıcı, sorumlu ve aynı zamanda pozitif bir anlayışla bakıyoruz. Kıbrıs meselesinin çözümü bölgenin ve dünyanın istikrarına, işbirliğine, refahına katkıda bulunacak. Adanın gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasıyla birlikte Kıbrıs’ta yaşayan toplumlar da bundan istifade edecektir.”

TÜRKİYE OLMAZSA OLMAZIMIZ

KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu “Türkiye’nin kederi bizim kederimiz, neşesi bizim mutluluğumuzdur. Kıbrıs sorunu dünyanın en zor konularından biri.  İki farklı halk, iki farklı din, iki farklı dil, iki farklı ırk söz konusu… Dolayısıyla bu unsurları aynı çatı altında, aynı memnuniyetle tutmak kolay değil. Birisi için artı olan bazı şeyler, karşı taraf için eksi oluyor. Müzakerelerin bu kadar uzamasının da sebebi budur. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi 2016 yılı sonuna kadar bu iş ya bitecek ya bitecek . Bitmezse KKTC kendi kararını verecek ve bu doğrultuda hareket edecek. Tabii ki, tüm bunlar anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olacak. Sınırların düzenlenmesi ve buradan doğacak demografik sorunların çözümü için bir plan yok. Bu yüzden Kıbrıs’taki müzakere süreci dünyanın en uzun müzakere süreçlerinden biridir. Kıbrıs Türkü’nün ezilmeyeceği lehine olacağı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün sulandırılmaması olmazsa olmazımızdır.” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136554

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ