Firmandex

Gişe alarm veriyor

Box Office Türkiye’nin yayınladığı 2016 yılına ait ilk 10 aylık gişe verileri, yerli yapımlara yönelik dillendirilen kaygıları pekiştirdi. Kaba güldürüler zayıflayarak da olsa liderliği sürdürdü, nitelikli filmler adeta döküldü. Gişenin ‘İlk 10’ listesi yabancı yapımlarla dengelenirken, yerli yapımlar gişede geri sıralara düştü.

Gişe alarm veriyor

Son yıllarda çekilen film sayısı, düzenlenen festival ve yarışmalar ile sağlanan yapım destekleri neticesinde oldukça hareketli süreçlerden geçen Türk sinema endüstrisi bir yandan da kronik sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalıyor. Bu sayfada muhtelif vesilelerle dile getirdiğimiz nitelik kaygısı ve endüstrileşme alanındaki temel zaaflar, her geçen gün su yüzüne çıkıyor. Sektörde yaşananların yansıdığı gişe verileri, yerli sinemanın gelecekte yaşayacağı tehlikelere işaret ederken, popülist kaygılarla çekilen derme çatma piyasa işleri ve kaba güldürülerin yol açtığı yaralar da etkisini göstermeye başladı. Box Office Türkiye’nin 2016 yılının ilk 10 ayına dair yayınladığı veriler, sektörde sorumluluk sahibi herkesin şapkasını önüne koyup düşüneceği türden.

LİSTEDE YABANCI ETKİSİ

Verilere göre yılın 10 aylık gişe listesindeki yabancı yapımların sayısında artış var. Buna göre 2014 yılında listenin ilk 10 sırasında yabancı yapım yer almazken, 2015’de 2 yapım ilk 10’a girmişti. Bu yılki raporda ilk 10 listesindeki yabancı film sayısı 5’e çıktı. Son üç yıldaki yerli-yabancı film dengesi küçük bir farkla yerli sinema aleyhine gelişirken, Türk yapımlar 2016 gişe listesinde gerilere düştü. 2014 yılında listenin ilk 10’nunda yer alan 10 yerli yapımın toplam gişesi 30 milyonu bulurken, 2016 listesinin ilk 5’inde bulunan yerli yapımların gişesi 9 milyonun altında kaldı.


Kaba güldürü yaramıyor

Gişe verilerinin en tartışmalı yapımları olan komedi filmleri diğer yapımlara nazaran seyirci tarafından ilgi görürken, bu ilginin ciddi oranda düştüğü de gözden kaçmıyor. Kimi çevrelerce desteklenen, büyük kısmı sinema dili bakımından son derece özensiz bu kaba güldürüler, cinsiyetçi tavırları ve argo adı altında kullanılan yoğun küfür içeren diyaloglarıyla dikkat çekiyor. Gişe kaygısı ve maddi kazancın temel referans alındığı kaba komedilerin özellikle genç kuşak tarafından eğlence amaçlı tercih edildiği araştırma ve röportajlarda öne çıkıyor. Biçimsel özellikleri ve sinemasal değerleriyle festivallerden ödüllerle dönen yerli yapımların gişe başarısızlıkları ise yönetmenleri ve sektörün diğer aktörleri tarafından tartışılması gereken önemli bir mesele olarak önümüzde duruyor.

Animasyon tavan yaptı

Son yıllarda Türki seyircisinin büyük ilgi gösterdiği animasyon yapımlar listede ciddi varlık gösterdi. İlk 50 filmlik kısımda 10 animasyon filmi yer alırken, listedeki diğer tür’lere açık ara fark atan bu 10 animasyonun gişesi 5milyonun üzerine çıktı. 5. halkasıyla seyirci karşısına çıkan ‘Buz Devri 5: Büyük Çarpışma’, 1 milyon 300 binlik seyirci rakamıyla listenin 7. sırasında yer almayı başardı.


YILIN İLK 10 AYINDA EN ÇOK SEYREDİLEN FİLMLER

Kardeşim Benim:2.069.245
Dedemin Fişi: 2.015.665
Osman Pazarlama: 1.983.777
Batman v Superman: Adaletin Şafağı 1.460.862
Kolpaçino 3.Devre: 1.412.639
Kocan Kadar Konuş: Diriliş: 1.332.907
Buz Devri 5: Büyük Çarpışma: 1.303.561
K. Amerika: Kahramanların Savaşı: 1.165.583
Deadpool: 1.121.149
Suikast: 1.063.590

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ