‘Fırat Kalkanı’ ile Sandarah ve Kadriş kontrol altına alındı

‘Fırat Kalkanı’ ile Sandarah ve Kadriş kontrol altına alındı

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı‘nın 27. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Operasyonun 27. gününde Azaz-Rai bölgeleri arasında, muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubunun, güney istikametinde DEAŞ’a yönelik taarruzlarına devam ettiği belirtilen açıklamada, Rai bölgesinin batısında yer alan Sandarah ve Kadriş meskun mahallinde kontrolün sağlandığı bildirildi.

Rai ve Cerablus bölgeleri arasında, halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen yerlerdeki savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine devam edildiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çatışmalar esnasında muhalifler ve destek sağlayan unsurlarımızda gün içinde harekatı olumsuz etkileyecek bir kayıp ve zayiat meydana gelmemiştir. Toplam kontrol altına alınan alan yaklaşık 900 kilometrekareye ulaşmıştır.

764 hedefe 3 bin 159 atış yapıldı

Ateş Destek vasıtaları tarafından tespit edilen 75 DEAŞ hedefine 289 adet Fırtına mermisi atılmıştır. Operasyonun başından beri DEAŞ’a ait toplam 764 hedefe 3 bin 159 atış yapılmıştır.

Dün 20.34-22.09 saatleri arasında Baragitah ve Sandarah bölgelerine Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı düzenlenmiş, bölgede cephanelik, barınma alanı ve sözde karargah olarak kullanıldığı tespit edilen DAEŞ’e ait üç adet sabit hedef ateş altına alınarak imha edilmiştir.

Koalisyon Güçleri tarafından Sandarah ve Cakka bölgelerinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 3 hava harekatı icra edilmiş, 1 komuta kontrol merkezi ve 2 EYP imha edilmiştir.”

Suriye sınır hattında 1 Bayraktar ve 1 Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetine devam edildiği vurgulanan açıklamada, AFAD ve Kızılay’a ait unsurlarla Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetlerin sürdüğü bildirildi.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ