Firmandex

Filistin’den BMGK’ya ‘Kudüs’ talebi

Filistin Ulusal Meclisi, BMGK’dan Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın korunmasını öngören 271 sayılı kararın uygulanmasını talep ettiği belirtildi.

Filistin’den BMGK’ya ‘Kudüs’ talebi

AA

Filistin Ulusal Meclisinin İsrail’in uygulamalarına karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGKKudüs ve Mescid-i Aksa‘nın korunmasını öngören 271 sayılı kararın uygulanmasını talep ettiği belirtildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı en üst yasama merci konumundaki ve merkezi Ürdün’ün başkenti Amman’da olan Filistin Ulusal Meclisi tarafından Mescid-i Aksa’nın kundaklanması girişiminin 47’inci yıl dönümü münasebetiyle yayımlanan yazılı açıklamada, BMGK’ın 271 sayılı kararının uygulanması istenerek, “İsrail’in suçları, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme çabası 47 yıl önceki kundaklama faciasından beri devam ediyor.” denildi.

Arap ve İslam aleminden, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) Kudüslülerin direnişini sabit kılmak ve onları özellikle Yahudi yerleşimcilerin kutsal mescide yönelik tacizlerine karşı Mescid-i Aksa’yı savunabilecek konuma getirmek için gerçek destek sağlamaları talep edildi.

Mescid-i Aksa’nın bölünmesi veya İsrail’le ortak kullanılmasının mümkün olmadığı vurgulanırken, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) Mescid-i Aksa’nın Müslümanlara ait olduğu yönündeki kararını uygulamasını ve İsrail’in Kudüs’teki Arap ve İslam mirasına yönelik tahrifat girişimi konusunda uluslararası toplumu ikna etmesi çağrısı yapıldı.

Avustralyalı Yahudi Dennis Michael Rohan, 21 Ağustos 1969’da Mescid-i Aksa’ya girerek, Kıble Camisi’nin mihrabı ve bin yıllık minberinin yanı sıra pek çok tarihi mekanı yakmıştı.

 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135727

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ