Faizler düştü satışlar patladı

Konut kredisinde üst üste yapılan faiz indirimleri kredili ev satışlarını da etkiledi.

Faizler düştü satışlar patladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in verilerine göre Ekim ayında kredili ev satışları ciddi oranda %72 oranında artış gösterdi.

GEÇEN SENEYE GÖRE KREDİLİ SATIŞLAR %72 ARTIŞ VAR

Bildiğiniz üzere Ağustos ayında pek çok banka %1,20’ye kadar çıkan konut kredisi faiz oranlarını bir anda %1’in altına indirmişti. Hatta pek çok bankada konut kredisi faiz oranları, 120 ayda %0,95, 60 ayda da %0,90’a kadar gerilemişti. Bu indirim Ekim ayında ev satış istatistiklerini de etkiledi. TÜİK’in verilerine göre Ekim ayında Türkiye genelinde konut satışları 130 bin 274’e çıkarken bu satışlar içerisinde ipotekli ev satışı dikkat çekici bir oranda arttı. Ekim ayında 48 bin 110 ev kredi kullanılarak satıldı. Bu da tüm ev satışları içerisinde %37’lik bir orana denk geliyor. Yine ipotekli ev satışlarını geçen yılın 2015 yılının Ekim ayına göre incelediğimizde %72 oranında bir artış oluştu.

120 AYDA FAİZLER %0,80’E KADAR GERİLEDİ

Şimdilerde 120 ay vadede %0,88’e kadar gerileyen konut kredisi faiz oranları var. Bu da yüksek faiz oranında aylık taksit ve toplam geri ödemelerde ciddi bir fark oluşturuyor. Bu düşük faiz fırsatı kaçırmak istemeyen ve yüksek faiz oranları sebebiyle bir müddet ev alımını erteleyen vatandaşlar da konut kredisine yönelmiş oluyor.

İLK SIRADA İSTANBUL VAR

TÜİK istatistiklerine göre kredili ev satışında ilk sırayı İstanbul alıyor. İstanbul’da kredili olarak 8.621 konut satılırken, arkasından Ankara ve İzmir geliyor. Gerek nüfus artışı gerekse de ev fiyatlarındaki artış nedeniyle yatırımcılar için bu kentlere daha çok ilgi gösteriyor. Türk halkı Ekim ayında ev satışlarını arttırdı ancak bu ayda yabancı ilgisi ise azaldı.

YABANCILARIN KONUT ALIMI DÜŞTÜ

Türkiye’den ev alanların yabancıların sayısı %30 oranında düştü. Ekonomik ve siyasal gelişmeler yabancı ilgisini düşürdü. Yabancılar yine en çok Antalya, İstanbul, Bursa, Muğla ve Yalova’dan ev almayı tercih etti. Türkiye’den ev satın almayı tercih eden yabancılar içerisinde ilk sırada Irak vatandaşları geliyor. Onu Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya Federasyonu ülkeler izliyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ