Etiyopya’da milli bayram kutlamalarında olaylar: 52 ölü

Etiyopya’da milli bayram kutlamalarında olaylar: 52 ölü

Etiyopya‘da güvenlik güçlerinin, milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başkent Addis Ababa‘ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölünün 5 kilometre yakınında, Oromo kabilesinin düzenlediği milli bayram kutlamasında hükümet karşıtı sloganların atılması üzerine polis göstericilere müdahale etti.

Sayıları yüz binleri aşan kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucu izdiham yaşandığı, çatışmalardan kaçan binlerce göstericinin göle atladığı ifade edildi.

Hükümet kaynakları, izdiham nedeniyle ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa’nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu, Oromo’da Aralık 2015’ten Ağustos 2016’ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti.

Resmi verilere göre, bu protestolarda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, uluslararası insan hakları kuruluşları bu sayının çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Etiyopya Hükümeti muhalif grupları sorumlu tuttu

Etiyopya hükümeti, Oromo kabilesinin Dberzit kentinde düzenlediği milli bayram kutlamasında yaşanan izdiham nedeniyle 52 kişinin ölümünden muhalif grupları sorumlu tuttu.

Etiyopya hükümet sözcüsü Getachew Reda yaptığı açıklamada, yaşanan izdiham nedeniyle 52 kişinin hayatını kaybettiği olaylardan muhalif grupların sorumlu olduğunu söyledi ancak söz konusu grupların ismini açıklamadı.

Bayram kutlamalarına 3 milyonu aşkın kişinin katıldığını belirten Reda, güvenlik güçlerinin, muhaliflerin kabile ileri gelenlerine ayrılan platformu ele geçirmesinin ardından müdahalede bulunduğunu ve kutlamaları politize etmeye çalışan bu grupların çabasının sonuçsuz kaldığını ifade etti.

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Reda, bölgede durumun normale döndüğünü aktardı.

“Suçlular adalet önünde hesap verecek”

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, “Ireecha” olarak bilinen şükran bayramı dolayısıyla düzenlenen kutlamalarda 52 kişinin ölümüne neden olan kişilerin adalete hesap vereceğini belirtti.

Desalegn, bant kaydından yayımlanan halka sesleniş konuşmasında, başkent Addis Ababa’ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölü’nün 5 kilometre yakınında yapılan kutlamalarda olay çıkaran ve izdihama neden olan grupları “barış karşıtı” olarak nitelendirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatılacağını ve suçluların adalete hesap vereceğini ifade eden Desalegn, Oromo etnik grubuna seslenerek, suçluların ortaya çıkarılmasında hükümete yardım etme ve işbirliği içerisinde olma çağrısında bulundu.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ