Firmandex

Erdoğan’ın sözleri hatırlatılınca konuşmadı

Günlük basın toplantısında Fethullah Gülen’in iadesi sorulan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net” dedi. Sözcü Trudeau, süreçle ilgili “Aylar da sürebilir, yıllar da. Belli bir zaman dilimi belirtemem” diye konuştu.

Erdoğan’ın sözleri hatırlatılınca konuşmadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau’ya günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Er veya geç Amerika Birleşik Devletleri de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ” sözleri soruldu.

Konu hakkında konuşamayacağını belirten Trudeau, terör örgütü lideri Gülen’in iadesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu konuyu daha önce konuştuk. İade anlaşması iki taraflı imzalanmıştır. İki müttefikin yasal, teknik bir ilişkisidir. Bu sürecin nasıl gelişeceği çok açıktır, duygulardan etkilenmez ve siyasi bir etki altına girmez. Bildiğiniz gibi bazı belgeler bize ulaştı. İncelemeye ve Türk dostlarımızla konuya ilişkin iletişim halinde olmaya devam ediyoruz. Fakat bu süreç hukuk tarafından yönetilir ve yasal bir sistemdir.”

Trudeau, “Türkiye’yle ittifakımız, söylediğimiz gibi 1952’den beri, NATO’dan beri. Türkiye’yle ortaklığımız derin, güçlü ve sağlamdır. Nokta” dedi.

Sözcü, “Yani, ikisinden birini seçmeniz gerektiğine inanmıyorsunuz?” sorusuna ise “Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net. Anlaşmada belirtilmiştir. Türkiye’ye desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanmamalı” karşılığını verdi.

İade sürecinin ne kadar süreceği yönündeki soruya ise sözcü Trudeau, “Aylar da sürebilir, yıllar da. Belli bir zaman dilimi belirtemem” yanıtını verdi.

Diyarbakır ve Mardin’de düzenlenen terör saldırılarını kınayan Trudeau, “Hayatlarını kaybeden kişilerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Toplantıda sözcüye, “Basın toplantısına Türkiye’deki saldırıyı kınayarak başladınız. Dün de bazı yetkililer kınamıştı. Türkiye’deki darbe girişimini defalarca kınadınız. Türk yetkililerin ABD’ye karşı eleştirileri ve sert söylemi sizi biraz bitap mı düşürüyor?” sorusu yöneltildi.

Trudeau, soruyu şöyle yanıtladı:

“Bu şekilde tanımlayamam. Daha önce de söylediğim gibi bu durumun Türkiye için çok ciddi bir mesele olduğunu ve Türkiye hükümetinin konu (darbe girişimi) üzerine çalıştığını anlıyoruz. Biz ortaklığımızın sağlam olduğu konusunda Türkiye’yi tekrar temin etmek istiyoruz.”

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/erdogan-in-sozleri-hatirlatilinca-dunya-2293675/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ