FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Erdoğan’ın Katar ziyaretinde dikkat çeken ayrıntı!

Erdoğan, Katar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kara Unsur Komutanlığını ziyaretindeki törende, Mehmetçik tarafından yerli üretim milli piyade tüfeği MPT-76 ile karşılandı.

Erdoğan’ın Katar ziyaretinde dikkat çeken ayrıntı!

Erdoğan, Doha’daki resmi temasları sırasında dün, Katar TSK Kara Unsur  Komutanlığını da ziyaret ederek, incelemelerde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti dolayısıyla düzenlenen törende,  Mehmetçik’in silahları dikkat çekti. Katar’da görevli Türk askerlerinin yerli  üretim milli piyade tüfeği MPT-76 kullandıkları görüldü.

Edinilen bilgiye göre, yerli üretim tüfekler, birliği 10 gün önce  ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Canikli’nin talimatı üzerine gönderildi.  Katar’da resmi ziyareti kapsamında Tarık Bin Ziyad Kışlası’nda konuşlu birliği  ziyaret eden Bakan Canikli, tesislerde incelemelerde bulunmuş, faaliyetlere  ilişkin bilgi almıştı. Canikli’nin, ziyareti sırasında birliğe yerli üretim milli  piyade tüfeği MPT-76’nın gönderilmesi talimatını verdiği öğrenildi.

Bakan Canikli, Doha’daki temasları kapsamında, Türkiye’nin Katar’daki  en büyük savunma sanayi projesi olan AW 139 Helikopter Simülatör Uçuş eğitim  Merkezi’nin açılışını da gerçekleştirmişti.

Türk bayrağı göndere 2015’te çekildi

Katar TSK Kara Unsur Komutanlığı, Türkiye ile Katar arasında 19 Aralık  2014’te imzalanan anlaşma kapsamında Tarık Bin Ziyad Kışlası’na konuşlandı. Türk  bayrağı 8 Ekim 2015’te Tarık Bin Ziyad Kışlası’nda törenle göndere çekilirken, 29  Ekim 2015’te  Katar Silahlı Kuvvetlerinin en büyük tatbikatı olan Zafer-2015  Tatbikatı, Türk personelin katılımıyla ortak icra edildi.

Komutanlık, Doha’da Katar’ın savunma imkan ve kabiliyetlerinin  geliştirilmesini destekleme,  üzerinde mutabık kalınacak terörizmle mücadele ile  uluslararası barışı destekleme harekatlarına katkı sağlama görevlerini yerine  getiriyor. Tatbikat maksadıyla Temmuz ayı içerisinde Katar’a intikalini  tamamlayan birliklerin, Kara Unsur Komutanlığına katılmasını müteakip  Türkiye-Katar Birleşik Tatbikatı’nın 5-6 Ağustos 2017 tarihinde kara safhası, 6-7  Ağustos 2017 tarihinde ise deniz safhası gerçekleştirilmişti.

Birlik için özel kamuflaj

Katar TSK Kara Unsur Komutanlığı personelinin üniformaları da dikkat  çekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak üretilen üniformalar,  Doha’daki askerler tarafından kullanılıyor.

Araziye uygun renk tonlarıya dikkat çeken kamuflaj, sıcak iklim  şartlarına karşı da Mehmetçik’i koruyor. Özel kumaştan yapılan üniformaların daha  az terlettiği belirtilirken, askerlerin arazi ve iklim şartlarına uygun botları  da dikkat çekiyor.

Komando birliklerine de dağıtıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinde, yerli üretim milli piyade tüfeği MPT-76’yı  komando birliklerinin büyük bölümüne dağıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli üretim silah kullanımına ilişkin  açıklamasının sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerince yerli üretim silah  kullanımına yönelik çalışmalara hız verilmişti. Bu kapsamda yerli üretim MPT-76  öncelikli olarak komando birliklerine dağıtıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerince yerli  üretilen tüfekten 2 binden fazlası komandolar tarafından kullanılıyor.

Birlikler yeni silahlarını, aralarında teröristle mücadele  operasyonları da olmak üzere görevleri sırasında kullanıyor.

Gelişmiş teknik özellikler

MPT-76, gelişmiş teknik özellikleriyle dikkat çekiyor. 4,1 kilogram  ağırlığında gövdesi bulunan tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahip.

Tüfeğin azami menzili ise bin 200 metre.12 bin atıma kadar namlu  ömrüne sahip MPT-76 da 7,62 çapında mermi kullanılıyor. Tüfeğin en dikkat çeken  özelliklerinden biri de atış hızı. Tüfekle dakikada 650 atım yapılabiliyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.