FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Erdoğan’dan BM’ye anlamlı 15 Mart çağrısı: Özel gün ilan edelim!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, BM’ye seslenerek, Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen cami saldırısının tarihi olan 15 Mart’ın ‘İslam düşmanlığına karşı, uluslararası dayanışma günü olarak ilan edilmesi’ çağrısında bulundu.

Erdoğan’dan BM’ye anlamlı 15 Mart çağrısı: Özel gün ilan edelim!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, BM’ye anlamlı bir teklif yaptı.

 

 

15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki camiye yapılan saldırıyı hatırlatan Erdoğan, 15 Mart’ın Birleşmiş Milletler tarafından İslam düşmanlığına karşı Uluslararası Dayanışma Günü olarak ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Erdoğan konuyla ilgili şöyle konuştu:

 

 

“Sayın Genel Sekreter, geçtiğimiz günlerde, kuruluşuna öncülük ettiğimiz Medeniyetler İttifakı tarafından hazırlanan Dini Mekanların Korunmasına Yönelik Eylem Planı’nı açıkladı. Planın, bu konudaki farkındalığın artırılmasına yardımcı olmasını temenni ediyorum.

15 MART ÇAĞRISI

Buradan, Chistchurch saldırısının gerçekleştiği 15 Mart’ın Birleşmiş Milletler tarafından İslam düşmanlığına karşı uluslararası dayanışma günü olarak ilan edilmesi çağrısında bulunuyorum.

İslam dünyasını da, sünni-şii ayrımı başta olmak üzere, kendi iç kavgalarının zeminini oluşturan ve esasen siyasi çıkar çatışmalarının aracı olarak kullanılan hususlarda derin bir muhasebeye davet ediyorum.”

“İSLAMOFOBİ” DEĞİL, “İSLAM DÜŞMANLIĞI” İFADESİNİ KULLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BM konuşmasında “islam korkusu” anlamına gelen “islamofobi” ifadesi yerine “İslam düşmanlığı” ifadesini kullanması da dikkat çekti.

CHRISTCHURCH SALDIRISI NEDİR?

15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda‘nın Christchurch şehrindeki Nur Camii ve Linwood İslam Merkezine canavarca bir saldırıda bulunulmuştu.

Saldırılarda 51 kişi hayatını kaybetti, 49 kişi ise yaralanmıştı.

TERÖRİSTİN SİLAHININ ÜSTÜ MESAJLARLA DOLUYDU

Teröristin silahlarının üzerinde, daha önce dünyanın başka bölgelerinde Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin isimlerinin yer aldığı görülmüştü.

Katilin katliam sırasında kullandığı silahların üzerinde “Türk Yiyici” anlamına gelen “TURKOFAGOS” ifadesi ve “Viyana 1683” ibaresi dikkat çekmişti.

Şarjörlerden birinin üzerinde Kiril alfabesiyle Miloş Obiliç yazması dikkat çekti. Miloş Obiliç, Kosova Savaşı’nda Sultan Murat’ı şehit eden Sırp olarak biliniyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.