Firmandex

Edebiyatın da dönüm noktası

Bu yıl darbelerin edebiyata etkisini irdeleyecek “8. Edebiyat Mevsimi” başladı. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, 15 Temmuz’un edebiyatımız için bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Edebiyatın da dönüm noktası

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği ‘Edebiyat Mevsimi’ başladı. Bu yıl 8’incisi gerçekleşen festivalin ana teması ‘Darbeler ve Edebiyat’ olarak belirlendi. 100’e yakın şair, yazar ve akademisyenin konuşacağı festivalde belgesel gösterimleri, şiir akşamları, söyleşiler, müzik dinletileri, sergiler ve okuma atölyeleri gibi pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. Bu yılki onur konuğunun Üstün İnanç olduğu festival kapsamında darbelerin edebiyat olan etkileri irdelenecek.

28 ŞUBAT’TAN DERS ÇIKARDIK

Açılışta konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı 15 Temmuz’daki darbe girişiminin edebiyat için de bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Bıyıklı, “28 Şubat’ı edebiyatta ve sinemada yeteri kadar işleyemedik. 28 Şubat’tan çıkardığımız dersle 15 Temmuz’u daha nitelikle ve derinlikle işleyeceğiz. Özellikle yakın zamanda çıkan şiirlerden, edebiyat dergilerinin hazırladığı özel sayılardan bunu görüyoruz” dedi. Seçtikleri temayla askeri ve siyasi darbelerin edebiyata ve sanata yansımalarını inceleme fırsatı bulduklarını söyleyen Mahmut Bıyıklı, daha önce Türkiye’de darbeler üzerinde bu denli geniş bir çalışma yapılmadığının altını çizdi. Bıyıklı, “Büyük milletlerin büyük edebiyatçıları olur. FETÖ’nün en büyük başarısızlığı bir edebiyat oluşturamaması. Sağdan soldan ithal edebiyatçıları içine katarak onları bir silahşör gibi kullanmaya çalıştı. Bugünün yazarları edebiyatçıları ne yapacak, şimdi onu konuşmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ