Firmandex

Dünyanın altını bizde saklanacak

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, altın saklamada halihazırdaki kapasiteyi 10’a katlayacak, 1600 tona varan altın ve gümüş kapasiteli binanın Kuyumcukent taraflarında yakın zamanda devreye gireceğini belirterek, “Nasıl Londra’da diğer ülkelerin altın  saklaması yapılıyorsa, bu anlamda biz de diğer ülke altınlarının saklamasına  talip olacağız” dedi.

Dünyanın altını bizde saklanacak

Karadağ, “Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık için kabul ettiği altınları bankalar, ağırlıkla Londra’ya veriyor. Türkiye’de ne kadar altın var? Bu rakamı artırmak için neler yapmayı  planlıyorsunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Halihazırda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın altın rezervleri 479 ton civarında. Biz bu altınların ne kadar fazlasını Türkiye’de saklayabiliriz diye Merkez Bankası ile yakın çalışma içerisindeyiz. Burada önemli olan, piyasaların güvenini maksimum düzeyde tutabilmek. Bu konuda yatırımlarımız devam  ediyor. Kuyumcukent taraflarında hem saklamanın hem fiziki anlamda koşullarının iyileştirildiği binamız yakın zamanda devreye girecek. Saklama kapasitemizi  önümüzdeki dönemde ciddi miktarda artıracağız. Mevcut kapasite 10’a katlanacak.”

1600 ton kapasite

1600 tona varan altın ve gümüş saklama kapasitesine ulaşılacağını dile getiren Karadağ, “Fiziken kapasiteyi artırdıktan sonra Merkez Bankası ve sektörün diğer oyuncuları ile daha rahat çalışmaya ya da daha fazla altın stokunu Türkiye’de tutabilmeyi sağlayacağız. Nasıl Londra’da diğer ülkelerin altın saklaması yapılıyorsa, bu anlamda biz de diğer ülke altınlarının saklamasına talip olacağız. Bu alanda genişleme eksenlerimiz var” dedi.

Türkiye’nin altın tarafında güçlü olduğunu ifade eden Karadağ, gram altın pazarında yatırımcı tabanının genişletilmesi, borsa üyeliği yapısında altın tarafında değişiklik yapılması, altın EFT sisteminin kurulması ve uluslararası tarafa taşınabilmesi, bölgesel altın saklama merkezi olma gibi projeleri bulunduğunu da anlattı.

‘Körfez sermayesini Türkiye’ye çekmeliyiz’

Karadağ, sermaye piyasaları ve borsanın hem hacim, hem de ürün çeşitliliği anlamında derinleştirilmesi gerektiğini, İslami finansın da bu alanlardan biri olduğunu hatırlattı. Karadağ, özellikle Körfez sermayesinin Türkiye’ye çekilmesi, İslami hassasiyeti olan yatırımcıların borsaya gelmesi ve ürün çeşitliliğinin artırılması için uluslararası düzeyde danışma konseyinin kurulmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-altini-bizde-saklanacak-ekonomi-2290305/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ