FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Düğün Dernek filmine para cezası

‘‘Entarisi Dım Dım Yar’’ adlı eserin BKM’nin Düğün Dernek adlı sinema filminde izinsiz kullanıldığı anlaşıldı. Mahkeme eserin anonim değil Osman Şan’a ait olduğuna karar verdi. BKM, mahkeme kararıyla Osman Şan’a 30 bin lira maddi, 5 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Düğün Dernek filmine para cezası

Müteveffa Osman Şan mirasçıları Şan Ailesi’nin avukatları Av. Erdal Aksu ve Av. Yunus Çelikbiz tarafından “Entarisi Dım Dım Yar” adlı eserin sahibinin Osman Şan olduğu, Beşiktaş Kültür Merkezi’nin yapımcılığını üstlendiği “Düğün Dernek” isimli sinema filminde Şan Ailesinden izin alınmaksızın söz konusu eserin kullanıldığı iddiası ile İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde açtığı tazminat davası sonuçlandı.

35 bin liralık tazminat

Açılan davada Mahkeme Şan Ailesi’ni haklı bularak, “Entarisi Dım Dım Yar” adlı eserin Osman Şan’a ait olduğunu, Beşiktaş Kültür Merkezi’nin “Düğün Dernek” isimli sinema filminde söz konusu eseri izinsiz kullanması nedeniyle 30.000 TL maddi ve 5.000 TL manevi tazminatı faiziyle birlikte Şan Ailesi’ne ödemesine karar verdi. Star’ın haberine göre; türkünün sahibi olan Osman Şan’ın torunu, bir dönemin ünlü Türk Halk müziği sanatçıları, Ömer Şan ve Bilge Şan’ın oğlu olan genç pop Nida Şan dedesine ait olan türkü ile ilgili ailesi adına şimdi diğer izinsiz kullanımlara karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Düğün Dernek 2: Sünnet rekorları alt üst etti

Serinin ilk filmi Düğün Dernek’in ilk üç gün performansı 572.838’de kalmıştı. Düğün Dernek Toplam’da 6.980.070 tarafından izlenmişti.’Düğün Dernek 2 Sünnet’ ilk 3 günde 1.375.000 kişi tarafından izlendi. 1200 salonda gösterilmeye başlayan film, yoğun talep nedeniyle 1400 salona çıktı. Video: Merakla beklenen Düğün Dernek 2: Sünnet’in fragmanı! Toplam izleyicide 7.369.098 kişi ile rekoru elinde bulunduran Recep İvedik 4 ilk üç gününde 1.641.474 sinemasever tarafında izlendi.Filmin yönetmenliğini Selçuk Aydemir’e yaparken oyuncu kadrosunda Ahmet Kural ve Murat Cemcir başrolde rol alırken onlara Rasim Öztekin, Devrim Yakut, İnan Ulaş Torun, Şinasi Yurtsever ve Barış Yıldız gibi isimler eşlik ediyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.