Firmandex

Dikenli altın yüz güldürüyor: Kilosu 12 TL

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez lezzeti kestanenin fiyatlarının kar yağışının ardından yükselmesi üreticileri sevindirdi.

Dikenli altın yüz güldürüyor: Kilosu 12 TL

Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki ormanlarda kestane toplayan üreticiler,  kar yağışının ardından kestane fiyatlarındaki artıştan memnun.

Zorluklarla pazara indirilen kestanenin kilogramı 10 ila 12 liradan işlem görüyor.

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, zorlu şartlarda toplanarak pazara indirilen kestanenin, soğuk  kış günlerinde vazgeçilmez bir lezzet olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kestane, orman köylülerimizin en büyük geçim kaynaklarından biri.  Köylülerimiz, yaklaşık bir ay boyunca dikenin içinden çıkardığı, araçların  gidemediği yerde sırtına çuval bağlayarak kestaneyi pazara indiriyor. Hasat  başlarında fiyatlar üreticiyi pek memnun etmese de kar yağışı ile birlikte  üreticinin yüzü gülmeye başladı. Talep arttı.”

Üreticilerin, kestaneyi “dikenli altın” olarak adlandırdığını ifade  eden Başaran, “Soğuk kış günlerinde vatandaş, sobanın üzerinde kestaneyi pişirip  yiyor. sağlık açısından birçok faydası bulunan kestane, muhabbetin de baş tacı  oluyor. Herkesin, halk pazarı, dinlenme tesisleri ve manavlardaki kestane  reyonuna uğramasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Kestane üreticilerinden Yasin Emre Yıldız, Akçakoca Şifalısu  mevkisindeki kestane ormanından sabahın erken saatlerinde kestane topladıklarını  belirtti.

Yıldız, kestanenin yüz güldürdüğünü belirterek, “Sezon başında  iriliğine göre kestaneyi 4 ila 7 lira arasında satıyorduk. Kar yağdı, bizim  işimize yaradı denebilir. Sezon başından bu yana en güzel fiyata kestane  satıyoruz. Kestane fiyatı arttı, gayet memnunuz.” diye konuştu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ