FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

DGS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? Sorgulama ekranı

Üniversite eğitimine AÖF ile devam etmek isteyen önlisans öğrencileri DGS tercih sonuçlarını merakla bekliyor. Peki DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS tercih sonuçlarını öğrenme sayfası ve detayları

DGS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? Sorgulama ekranı

DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Binlerce üniversite öğrencisi DGS tercih sonuçlarını merak ediyor. Peki DGS tercih sonuçları nereden öğrenilir? Üniversite eğitimine AÖF (açıköğretim) üniversitesinden devam etmek isteyen öğrenciler DGS tercih sonuçlarını bekliyor. İşte DGS tercih sonuçlarının açıklama tarifi

DGS tercih sonuçları için tıklayınız

7 Ekim Cuma günü itibariyle sonra eren DGS tercih sonuçları merakla bekleniyor.  Sınav sonuçlarının geç açıklanması eğitim öğretim yılının başlaması ile adaylar eğitim sürecine geç katıldığı için bu hafta açıklanması bekleniyor. Adaylar kontenjanlara ve tercihlerine göre gerekli yerlere yerleştirilecekler. DGS Yerleştirme sonuçları, Ekim 2016 tarihinde ÖSYM’nin (sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden açıklanacaktır. Yukarıda yer alan bağlantıdan sonuç ekranına ulaşabilir 2016 DGS (Dikey Geçişs Sınavı) tercih sonuçları açıklandığı andan itibaren erişebilirsiniz.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

KONTENJAN SAYILARI ARTTI

Geçmiş yıllarda her üniversitenin %10 kontenjan açması zorunlu olmasına rağmen DGS de kontenjanlar son derece azdı. Fakat özellikle 2009 yılından sonra Türkiye’de açılan yeni üniversiteler ve artan öğrenci kontenjanları dolayısıyla DGS kontenjanları da paralel olarak artmıştır. Ayrıca birçok ildeki üniversitelerde Açık Öğretim Fakültesi dışında Uzaktan Eğitim sisteminin de devreye girmesiyle sınav kontenjanı giderek yükselmektedir.

DGS TERCİHLERİ İLE YERLEŞEMEYEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ NE YAPACAK?

Tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte yerleşemeyen öğrenciler 2016 DGS ek yerleştirme ile tekrar başvurabilecek. ÖSYM bu başvuru ücretini 15 TL olarak belirledi. 

YÖK’TEN DGS’YE GİREN ÖĞRENCİLERE ŞARTLI KAYIT

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK), Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) giren ve mezun olmadığı için lisans programlarına kayıt yaptıramayan öğrencilere şartlı kayıt hakkı tanındı.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016-DGS kayıt tarihlerinde yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra mezun olan önlisans öğrencileri, belgelerini sunarak, lisans programlarına kayıt yaptırabilecek.

Adaylar, durumlarını belgelemeleri şartıyla 2016-2017 eğitim öğretim bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2016 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilecek.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.