Firmandex

Denize tonlarca yakıt sızdı

İzmir’in Çeşme ilçesinde Lady Tuna gemisinin kayalıklara oturması sonucu denize sızan 50 ton yakıtın bölgeden temizlenme çalışmaları devam ederken, temizliğin Şubat 2017’nin sonlarına kadar devam edeceği belirtildi. Sızan yakıt nedeniyle birçok deniz canlısı telef olup sahile vurdu.

Denize tonlarca yakıt sızdı

İzmir’in Çeşme ilçesinde Panama bandıralı Lady Tuna gemisi kayalıklara oturmuş ve hasar almasıyla 50 ton yakıt denize sızmıştı. 100’ü aşkın ekip bölgede temizleme çalışmalarına devam ederken, ekipler yazlıkçıların denize girdiği plaj kıyısında kalın bir tabaka oluşturan yakıtı pompalarla çekerek büyük bidonlarda topladı. Plajın diğer bölümlerinde ise denizin içindeki yakıt, kürek yardımıyla siyah poşetlere dolduruldu. Temizlik ekiplerinin denizin içindeki yakıtları toplamalarının ardından kıyıya bulaşan yakıt kalıntılarının 80 derecelik sıcak su ve özel solüsyonlar yardımıyla temizleneceği belirtildi. Paşa Limanı’ndan Ilıca kıyılarına kadar olan bölgede sürecek olan çalışmanın 2017 Şubat ayı sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.
Sahil kenarında devam eden temizleme çalışmalarının 2 ay kadar sürmesi bekleniyor.

Gemiden sızan yakıt deniz canlılarını öldürdü

Ildır’da bulunan Orkinos Çiftliğinden aldığı orkinoslarla Mısır’a gitmek üzere yola çıkan Panama bandıralı Lady Tuna adlı gemi, 18 Aralık Pazar günü avlanan balıkçı teknelerine çarpmamak için manevra yapınca kayalıklara çarpmıştı. Lady Tuna adlı geminin kayalıklara çarpması sonucunda gövdesinde meydana gelen yırtılmayla birlikte yakıtlarda denize sızdı. Hızla denize sızan tonlarca yakıt, denizin rengini değiştirdi. Sızan yakıt, Paşa Limanı ve Ilıca kıyılarına kadar geldi.Bazı deniz canlıları öldüSızan yakıt nedeniyle bazı deniz canlılarının ölüsü de kıyıya vurdu. Ekipler, hemen çalışma başlatarak, denizin daha fazla kirlenmesine engel oldu. Bir yandan da, gemideki yakıtın pompalarla çekilmesi işleminin ise devam ettiği öğrenildi. Yine alınan bilgiye göre, denize sızan yakıtın da ekiplerin müdahalesiyle, kontrol altına alındığı bildirildi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ