Firmandex

Değişen sadece hükümet sistemi

Başkanlıkta değişenin sadece hükümet sistemi olduğunu belirten Yıldırım, “Hükümet sistemi de aynen belediye başkanlığı gibi… İşi büyütmeye lüzum yok. 80 senedir Türkiye’de belediyeler seçiliyor. Türkiye bölündü mü?” dedi. Yıldırım, “Hem meclis seçilecek hem cumhurbaşkanı seçilecek. Aynı gün seçilecek. Aynı sürede görev yapacaklar. Tekrar seçime gidecekler. Yine aynı gün seçime gidecekler. Olan bu” ifadelerini kullandı.

Değişen sadece hükümet sistemi

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de rejim tartışmasının 1923’te bittiğini belirterek, “Türkiye, “Cumhuriyet” dedi, rejimini seçti. Rejim değiştiren yok. Değişen sadece hükumet sistemi. Hükumet sistemi de aynen belediye başkanlığı gibi… İşi büyütmeye lüzum yok. 80 senedir Türkiye’de belediyeler seçiliyor. Türkiye bölündü mü?” dedi. AK Parti Tuzla İlçe Başkanlığını ziyaretinde başkanlık sistemi tartışmalarına açıklık getirdi.

REJİM TARTIŞMASI 1923’TE BİTTİ

Buradaki konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Yıldırım, “Rejim tartışması 1923’te bitti. Türkiye, ‘Cumhuriyet’ dedi, rejimini seçti. Rejim değiştiren yok. Şunu bir anla artık. Değişen sadece hükümet sistemi. Hükümet sistemi de aynen belediye başkanlığı gibi… İşi büyütmeye lüzum yok. 80 senedir Türkiye’de belediyeler seçiliyor.

CUMHURBAŞKANI VE MECLİS BELEDİYE SEÇİMİ GİBİ AYNI ANDA SEÇİLECEK

Türkiye bölündü mü? İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi var. Meclisi de var. Belediye başkanı seçiliyor. Aynı gün meclisi de seçiliyor. Şimdi de aynısı olacak. Hem meclis seçilecek hem Cumhurbaşkanı seçilecek. Aynı gün seçilecek. Aynı sürede görev yapacaklar. Tekrar seçime gidecekler. Yine aynı gün seçime gidecekler. Olan bu” diye konuştu.

5 soruda başkanlık

Binlerce insan tutuklandı, onlarca kişi işkenceden geçirildi, 26 vatandaş siyasi görüşü nedeniyle idam edildi. Bunların dışında 1980 darbesi Türkiye’ye bir de anayasa bıraktı. Zaman darbeyle ilgili birçok şeyi örtse de geride bıraktıkları o günü yaşayanların hafızalarında, genç kuşakların ise söylemlerinde iz bıraktı. Türkiye, yıllarını heba eden bu mirastan kurtulma zarureti ile karşı karşıya. Sürekli toplumun gündeminde olan yeni anayasa 24’üncü ve 26’ıncı dönemde AK Parti’nin aldığı inisiyatifle komisyon çalışmalarına taşındı. 24. Dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda Meclis’teki partiler 60 madde üzerinde uzlaştı. Bu uzlaşı yeni bir anayasanın hayata geçmesini sağlayamadı.7 Haziran seçiminden 1 Kasım seçimine kadar geçen beş aylık süre Türkiye’nin siyasi sisteminin temel zayıflıklarını ve kırılganlıklarını da gün yüzünde çıkardı. Kullanılan oyların yüzde 95’inin meclise yansıdığı 7 Haziran seçimlerinde bir partinin yüzde 40’lık bir oy oranına ulaşmasına rağmen yaşanan hükümet krizinden Türkiye erken seçimle çıkabildi. Bu tablo Türkiye’de bir sistem sorunu olduğunu gösterdi. Bu seçimlerin ardından darbe anayasasının değiştirilmesi tartışmaları tekrar başladı. 1 Kasım’da seçim meydanlarında siyasi partiler yeni bir anayasa sözü verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesi ardından 11 Ekim’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında başkanlık sistemi tartışmasını yeniden açtı. Bahçeli, sistem tartışmalarının siyaseti tıkaması durumunda, rejim krizine dönüşebileceği uyarısında bulundu. Bu çıkışın ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Bahçeli arasında görüşme trafiği başladı. 10 Kasım’da iki liderin görüşmesinde AK Parti’nin hazırladığı iki teklif değerlendirildi. Görüşmede, mevcut anayasanın başkanlık sistemine göre düzenlenmesi teklifi üzerinde duruldu. Teklif, MHP’nin de değerlendirmesi sonrası, kamuoyuna açıklanarak gönderilecek. Teklifin nasıl açıklanacağı ve ortak imzalarla mı gönderileceği, son istişareyle kararlaştırılacak. Peki, başkanlık ya da parlamenter sistem nedir? Siyasi partilerin açıklamalarını bir kenara bırakarak başkanlık sistemini 5 soruda açıklamaya çalıştık.

KORKU POMPALAMAYA DEVAM EDİYOR

Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun eski alışkanlıkları sürdürerek korku pompalamaya gayret ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Bir takım kafa karıştırıcı laflar ediyor. ‘Rejimi değiştirmem. Rejim tehlikede. Türkiye bölünecek…’ Siz değil miydiniz, ‘Başkanlık gelirse Türkiye bölünür’ diyen? ‘Türkiye’nin bekası mevcut sistemin devamıdır’ diyen siz değil miydiniz?

BAŞKANLIKTA KOALİSYON YOK

Başkanlık mutlak ve mutlak tek başına iktidar demek, güçlü siyasi irade demek. Başkanlıkta koalisyon yok. Koalisyon olmayınca artık CHP’nin umudu da yok. Ne yapacak? Tek umudu koalisyon ortağı olmak. Şimdi bakıyor, bu sistemde o da gidiyor. Böyle yapacağına kardeşim çalış, milletin gözüne gir. Millet de belki, ‘hadi bir de seni deneyelim’ der.”

Başkanlık olmayacak arkadaş

Başkanlık sistemi için “Olmayacak arkadaş” ifadelerini kullandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Allah akıl fikir versin. Bunlar ceplerini düşünüyor. Çiftçinin sorunu var sanayicinin sorunu var bunları getirin destek verelim. Ama bunlar başkanlık diyor. Türkiye ateş yerine dönmüş bunların bir derdi var. Başkanlık. Ya olmayacak arkadaş” dedi. FİLİSTİNLİLERİN PARTİSİYİZKonuşmasının başında Filistin bağımsızlık gününe değinen CHP lideri Kemal Kılıçaroğlu, Filistinlilerin haklarını savunacağını belirterek, “Çünkü biz halkın partisiyiz. biz aynı zamanda Filistinlilerin partisiyiz” diye konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, üniversitelerde rektör seçiminin kaldırılmasını da eleştirdi.


ESKİ ALIŞKANLIKLAR NÜKSETTİ

Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz’da bazı şeyleri görmüş olması gerektiğini anlatan Yıldırım, “Görür gibi yaptı. Sonunda eski alışkanlıklar tekrar nüksetti. Ama ne yaparsa yapsınlar, Türkiye kararlı bir şekilde, istikrarlı, güvenli ve aydınlık yarınlar için tüm hızla yoluna devam edecek” şeklinde konuştu.

BİN KOLUM OLSA VATANA FEDA ETSEM

Yıldırım, konuşmasının ardından 15 Temmuz gecesi Tuzla’da darbeci askerlerin kurşunuyla kolunu kaybeden Üzeyir Civan’ı davet etti. Kızıyla birlikte kürsüye çıkan gazi Civan, o gece yaşadıklarını anlattı. Civan, “Ben kolumu kaybettim ama vatanımı kaybetmedim. Keşke bin kolum olsa da vatan uğruna feda etsem” dedi. Bu esnada Yıldırım ve salondakilerin duygulandıkları görüldü. Yıldırım, 15 Temmuz gazisine Türk bayrağı hediye etti.

00:41 dk20 Kasım 2016Internet Haber Merkezi / IHAGözyaşlarına hakim olamadı

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Tuzla’da partisinin ilçe başkanlığını ziyaret etti. Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu başkanlık sistemi tartışmaları üzerinden eleştirdi. Ziyaret sırasından 15 Temmuz Gazisi Üzeyir Civan’ın konuşması Başbakan Yıldırım’ı duygulandırdı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ