FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

DEAŞ’ı İdlib’e rejim getirdi

Esad rejiminin, terör örgütü DEAŞ’a, Türkiye’nin garantör ülke olduğu İdlib gerginliği azaltma bölgesine girmesi için koridor açtığı ortaya çıktı. İdlib›in doğusunda muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların DEAŞ ve rejim güçleriyle çatıştığı bildirildi.

DEAŞ’ı İdlib’e rejim getirdi

Suriye’deki Beşşar Esad rejiminin İdlib’in doğusunda kontrol ettiği bölgeden kuzeybatı yönünde ilerlemesi için DEAŞ’a yol açtığı öğrenildi. Rejim ordusu ve İran destekli güçlerin çekilmesinden sonra DEAŞ’lı teröristler çatışma yaşanmaksızın bu koridordan ilerledi. Terör örgütü, 30 kilometre uzunluktaki koridordan İdlib’in içine sokularak Deribiye ve Niha köylerinde konuşlandı. Terör örgütü DEAŞ’ın, rejim karşıtı silahlı grup Heyet Tahrir Şam unsurları ile muhalif gruplara şiddetli saldırıları İdlib’in doğusunda Um Halahil ve Zerzur bölgelerinde sürüyor. 

REJİM VE DEAŞ’A KARŞI

Muhalifler ve rejim karşıtı silahlı gruplar, aynı zamanda rejim güçleriyle savaşıyor. Rejim ve DEAŞ, İdlib’in güneydoğusunda yer yer ilerlerken Rusya muhaliflere karşı yoğun hava desteği veriyor. Çatışmalarda birçok bölge sık sık el değiştiriyor. Esad rejimi ve DEAŞ bir süredir, Suriye’nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde muhaliflere karşı ilerlemek için taktik işbirliği yapıyor. Rejim, Ekim 2017’de Hama’nın doğusundaki Hunayfis bölgesinden DEAŞ’lı teröristlere yol açarak, İdlib’de muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölgelere geçişlerini sağlamıştı. Koordineli hareket eden DEAŞ ve rejim, 3 ay boyunca Rusya’nın muhaliflere ve rejim karşıtı askeri gruplara karşı düzenlediği öncü hava saldırıları sayesinde geniş bir alanda ilerlemişti. 

100 KÖY KAYBEDİLDİ

Rejim güçleri ve DEAŞ, İdlib’in güneyi ve güneydoğusunda 3 ayda 3 bin 35 kilometrekare alanı ele geçirmişti. Bu alan içerisinde 100’den fazla köy, rejim ve DEAŞ’ın hakimiyetine girmişti. Böylece, Esad güçlerinin ulaştığı alan, Ankara, Moskova ve Tahran yönetimlerinin Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşmalarda belirlenen ateşkes gözlem hattının ötesine geçmişti. Bölgedeki muhalifler ve rejim karşıtı silahlı gruplar bir süre önce Esad-DEAŞ işbirliğine karşı ortak operasyon odası kurmuştu. Böylece geçen hafta 4 köyü rejimden geri almışlardı.       

30 KM’LİK TERÖR KORİDORU AÇILDI

Terör örgütü DEAŞ, Esad rejiminin sağladığı 30 kilometre uzunluğundakı koridordan İdlib’ın içine kadar girerek iki köye konuşlandı.  DEAŞ’ın, rejim karşıtı silahlı grup Heyet Tahrir Şam unsurları ile muhalif gruplara şiddetli saldırıları İdlib’in doğusunda sürüyor. Esad rejimi ve DEAŞ bir süredir, Suriye’nin İdlib çatışmasızlık bölgesinde muhaliflere karşı ilerlemek için taktik işbirliği yapıyor. 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.